حقایقی که هنوز توضیحی ندارند : تا به حال به شگقتی های دنیای اطراف خود دقت کرده اید ؟ دنیای ما بسیار عالم عجیب و جالبی است. در این مقاله ده تا از این موارد را بررسی کرده ایم. بار ها چرا هایی را مطرح کرده ایم که آنقدر عمومی و عادی شده بودند که کسی به عجیب بودن آن پی نبرده بوده است. با ما همراه باشید.

 

10 تا از تصاویر عجیبی که هیچ توضیحی ندارند

10 تا از عجیب ترین راز های بازی های کامپیوتری

10 راز حل نشده ی جهان – اسرار آمیز ترین معماهای جهان

10 تا از عجایب منظومه شمسی

30 تا از نوستالژی ترین بازی های کامپیوتری

 

10 تا از نکات علمی و حقایقی که هنوز توضیحی ندارند

10- راست دست بودن

تقریبا اکثریت مردم ، در هر فرهنگ و نژادی ، راست دست هستند. اما چرا ؟ هنوز هیچ توضیحی برای این موضوع وجود ندارد. شاید فکر کنید که این موضوع طبیعی  باشد ، اما این طور نیست. حیوانات نیز ، مانند شامپانزه ، معمولا یک دست را به دیگری ترجیح میدهند ، اما مقیاس آنها برای راست دست بودن (یا چپ دست بودن) به وسعت مقیاس موجود در انسان ها نیست.

البته فرضیه هایی ارائه شده است ، که راست دست بودن به خاطر قسمتی که مربوط به زبان است اتفاق می افتد. یا این که از گذشته راست دست بودن در فرهنگ ها ترجیح داده میشده و به نوعی عادت آن به مرور زمان در نسل ها انتقال یافته است.

 

10 تا از نکات علمی و حقایقی که هنوز توضیحی ندارند - حقایق جالب

9- پارادوس فرمی

به طور کلی پارادوکس فرمی این سوال را بیان میکند که بیگانگان فضایی کجا هستند ؟ بین 100 تا 400 میلیارد ستاره مانند خورشید در هر کهکشان وجود دارد. و تقریبا 200 میلیارد الی 400 تریلیون کهکشان در دنیا وجود دارد. به دید آماری نگاه کنیم ، حداقل چند ستاره وجود دارد که اطراف آنها سیاره ای مانند زمین در مدار خود می چرخد. در واقع دانشمندان باور دارند ، باید نزدیک به 100 میلیارد میلیارد (100000000000000000000) سیاره مانند زمین در جهان وجود داشته باشد!! و حدود 1 درصد آنها احتمال آن را دارند که زندگی هوشمند و تمدن را بپرورانند  یعنی رقمی باورنکردنی نزدیک به 1000000000000000000 یعنی یک میلیارد میلیارد. و براورد شده باید نزدیک به 100000 تمدن هوشمند ، در تنها کهکشان ما وجود داشته باشد ! ولی خب آنها کجا اند ؟ فرمی همین پارادوکس را بیان میکند ، که اگر چنین رقمی درست است ، بیگانگان کجا هستند ؟

 

8- استونهنج

در رتبه ی هشتم حقایقی که هنوز توضیحی ندارند ، استونهنج قرار دارد. دانش و اطلاعات زیادی اکنون از استونهنج وجود دارد ، مثلا این که 4 الی 5 هزار سال قدمت دارد. به خوبی و دقت بالا بر طبق طلوع و غروب خورشید ساخته شده است. سنگ های سنگین و مرتفع آن مایل ها توسط انسان باستانی با کمترین ابزار ها انتقال داده شده اند. اما چیزی که توضیحی برای آن وجود ندارد این است که ، چرا ساخته شده است ؟ برخی میگویند یک محل جشن بوده ، برخی میگویند آرامگاهه باستانی بوده و برخی میگویند یک نوع ساعت یا تقویم باستانی بوده است ، اما هیچ کدام آنها ثابت نشده است.

 

10 تا از نکات علمی و حقایقی که هنوز توضیحی ندارند - حقایق جالب

7- اتمسفر خورشید گرم تر از سطح آن است

سطح خورشید تقریبا دمایی برابر با 6000 درجه سلسیوس دارد ! ولی چیزی که جالب است این است که جو و اتمسفر خورشید ، نزدیک به 3 هزار درجه گرم تر از سطح آن است ! یعنی حدود 9 هزار درجه سلسیوس ! اما چرا ؟ البته تئوری های زیادی وجود دارد ، مثلا این که گرمای اتمسفر توسط شراره های خورشیدی یا میدان های مغناطیسی خورشید تشدید میشود. اما هنوز بحث زیادی در این باره وجود دارد.

 

6- خمیازه

یک از کم شناخته شده ترین رفتار های انسانی خمیازه است. توضیح های کلی برای خمیازه وجود دارد که بدن انسان ، مقدار زیادی اکسیژن کسب میکند تا ذهن را بیدار کند ، یا برای کاری آماده شود. اما تحقیقات نشان میدهد خمیازه اصلا مقدار اکسیژن بدن یا ذهن را افزایش نمیدهد. یعنی عملا توضیح تایید شده ای وجود ندارد که انسان چرا خمیازه میکشد و چرا خمیازه دیگران مارا تشویق به کشیدن خمیازه میکند.

 

10 تا از نکات علمی و حقایقی که هنوز توضیحی ندارند - حقایق جالب

5- اثر پلاسیبو

برای این که خیلی ساده بیان کنیم اثر پلاسیبو چیست ، تصور کنید که قرصی به شما داده شود ، که هیچ گونه فایده یا کاربردی ندارد. و به شما به دروغ گفته میشود که این قرص سردرد را برطرف میکند. حال اگر شما واقعا باور داشته باشید این قرص چنین توانایی دارد ، ممکن است واقع سردرد را احساس نکنید ! به این اثر پلاسیبو میگویند. یعنی ذهن و بدن به چیزی که انتظار دارند اتفاق بیافتد واکنش میدهند و کسی نمیداند چرا.

 

4- سرطان در پستانداران بزرگ

در رتبه ی چهارم حقایقی که هنوز توضیحی ندارند سرطان قرار دارد . متاسفانه سالانه تعداد زیادی انسان در اثر ابتلا به سرطان فوت میکنند. تحقیقات بیان میکند هرچه تعداد سلول های یک پستاندار بیشتر باشد ، احتمال ابتلا به سرطان او بیشتر است ، اما فیل یا نهنگ بسیار بزرگ تر از انسان هستند ، اما تابه حال دچار سرطان نشده اند . برای مثال نهنگ به راحتی 200 سال عمر میکند. اما در طی 200 سال زندگی هیچ وقت دچار سرطان نمیشوند.

 

10 تا از نکات علمی و حقایقی که هنوز توضیحی ندارند - حقایق جالب

3- قطب های مغناطیسی

یک آهنربا همواره دو قطب دارد.قطب n و قطب s . حتی وقتی آهن ربا را به قطعات کوچکتر تقسیم میکنیم ، آنها نیز همواره دو قطب دارند. هیچ آهنربای طبیعی (آهنربای دستساز بشر با یک قطب وجود دارد) با تنها یک قطب در دنیا وجود ندارد و کسی علت آن را نمیداند.

 

2- چرا گاو ها یا سمت جنوب اند یا شمال ؟

حتی گاوداران نیز به یان موضوع پی برده اند ، که گاو ها همواره هنگام نشستن یا خوابیدن ،به سمت شمال یا جنوب هستند. حتی آهو و گوزن نیز همین طور است. البته این موضوع برای تمام موجودات صادق نیست. و فعلا فقط برای گاو و آهو و گوزن دیده شده است.

 

10 تا از نکات علمی و حقایقی که هنوز توضیحی ندارند - حقایق جالب

1- خواب

تقریبا تمام جانوران دنیا ساعاتی را به خواب اختصاص میدهند. و این تنها مختص انسان نیست. اما هیچ کس به طور قطعی نمیداند که چه میشود که ما میخوابیم و چرا میخوابیم. برخی باور دارند خواب برای تشکیل دادن خاطرات است ، برخی دیگر باور دارند برای تصفیه کردن مغز از سموم روزانه و …. اما هیچ کدام به صورت قطعی به نتیجه نرسیده اند.


0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خدمات ایرابرود

تعرفه تبلیغات اینترنتی طراحی سایت و اپلیکیشن رپورتاژ ارتباط با ما

RABROD

Copyright © · All Rights Reserved designed & developed by · irabrod.ir