کیومرث کیست ؟ دیدگاه شاهنامه در خصوص آدم و حوا چیست ؟ دیدگاه آئین زرتش و اوستا در خصوص آدم و حوا چیست ؟ در این مقاله اساطیر ایرانی مربوط به اولین انسان های دوران بشریت را بررسی میکنیم.

روانشناسی به زبان ساده : تئوری رشد شناختی پیاژه در خصوص توسعه ذهنی کودکان

فلسفه به زبان ساده : معرفی عقاید کنفوسیوس

تاریخ به زبان ساده : علت شروع جنگ جهانی دوم

نام کیومرث چه معنی دارد

این نام از ریشه ی گیو مرت یا گیومرد می آید. “گیو” در فارسی به معنای زندگانی و حیات ، و “مرت” به معنای فانی یا مرگ است. و در نتیجه نام کیومرث یک ترکیب متضاد به معنی زنده ی فانی است.

دیدگاه شاهنامه در خصوص آدم و حوا

گفته میشود که کیومرث و خواهر او اولین انسان های تاریخ بوده اند. که نتیجه ی ازدواج آنها و حرکت آنها از کوه ها به سوی زمنی تمدن انسان های جهان را تشکیل میدهد.

دیدگاه شاهنامه در خصوص آدم و حوا گفته میشود که کیومرث و خواهر او اولین انسان های تاریخ بوده اند. که نتیجه ی ازدواج آنها و حرکت آنها از کوه ها به سوی زمنی تمدن انسان های جهان را تشکیل میدهد.

دیدگاه اوستا در خصوص آدم و حوا

این دیدگاه کاملا واضح نیست و بر اساس خلاصه ای است از کتاب دینکرد. طبق این خلاصه ، گویا آفریده ای از اهورا مزدا در زمین زندگی میکرده است. که پس از مرگ ، بدن او در خاک جذب میشود. و نطفه ی او جذب مادر زمین میشود و او را باردار میکند. از این نطفه دو گیاه خواهر و برادر جوانه میزنند. که بعد ها تکامل آن به آدم و حوا ختم میشود.

کیومرث چه کسی است ؟

در خصوص کیومرث دیدگاه ها و بیانیه های مختلفی وجود دارد. و برخی مستندات تاریخی در خصوص زندگی باستانی روی کوهپایه ها میتواند گواه تاریخی اسطوره ی کیومرث باشد.

در شاهنامه کیومرث نقطه ی آغاز تمام تمدن های بشریت است. کیومرث در شاهنامه اولین پادشاه ایران است که تاجگذاری کرد. میتوان برداشت شود که کیومرث در کوه های ایران (احتمالا دماوند) زندگی میکرده است. و با پوست حیوانات برای خود لباس مهیا کرده بود. او بعد ها با خواهر خود “مشی” ازدواج میکند و به همراه فرزندان خود حکومت بر فراز کوه ها تشکیل میدهد . بعد ها حکومت او به پایین کوه ها و سرزمین های اطراف گسترده میشود. کیومرث به فرزندان خود طریقه ی دوخت لباس ، جمع آوری غذا و دیگر فنون تمدن های بشری را یاد میدهد و آموزش های او از طریق نسل او به تمام سرزمین های بشری منتقل میشود و تمدن شکل میگیرد.

کیومرث در نوروز تاجگذاری میکند و سی سال حکومت میکند. در شاهنماه او را انسانی مرد تر و فرزانه تر از دیگران معرفی کرده اند.

برخی اما باور دارند که این وقایع از طریق جم و خواهر او انجام شده است.

شاید کیومرث فرزندن نوح پیامبر باشد

بیرونی در اثر آثارالباقیه این موضوع را بررسی کرده است. یک تئوری وجود دارد که کیومرث فرزند نوح پیامبر باشد. و بعد ها به علت نبود آدمی ادعای اولین انسان کرده باشد.

چرا این ادعا شاید درست باشد

  1. کیومرث به احتمال زیاد ابتدا در کوه ها زندگی میکرده است ، که میتواند به علت این باشد که وی از طوفان و سیل به ارتفاعات پناه برده است.
  2. اکثریت انسان ها پس از این طوفان نابود میشوند. و پس از این اتفاق به راحتی میتواند ادعا داشته باشد که او نخستین انسان است.
  3. تمدن ها پس از طوفان نوح نابود میشوند . و کیومرث میتواند بنیانگذار تمدن جدید باشد.

نتیجه

در هر حال کیومرث ریشه ای تاریخی-اساطیری دارد. در تمام تئوری ها کیومرث آغازی برای تمدن بشر محسوب میشود. و تنها اختلاف در خصوص این که واقعا کیومرث کیست ، در این است که آیا او در واقع همان حضرت آدم است ؟ یا فرزندی از نوح پیامبر است.

 


0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خدمات ایرابرود

تعرفه تبلیغات اینترنتی طراحی سایت و اپلیکیشن رپورتاژ ارتباط با ما

RABROD

Copyright © · All Rights Reserved designed & developed by · irabrod.ir