نظریات کنفوسیوس را به صورت خلاصه در این مقاله ی فلسفه به زبان ساده بررسی میکنیم. امیدواریم که بتوانیم هر چه بیشتر نظریات این فیلسوف چینی را برای شما تفسیر کنیم. در این مقاله صرفا به صورت بی طرفانه نظریه های کنفوسیوس بیان میشود و قصد هیچ طرفداری یا تخریب این نظریه ها را نداریم.

روانشناسی به زبان ساده : تئوری رشد شناختی پیاژه در خصوص توسعه ذهنی کودکان

اساطیر به زبان ساده : کیومرث کیست ؟ دیدگاه شاهنامه و زرتشت در خصوص آدم و حوا

تاریخ به زبان ساده : علت شروع جنگ جهانی دوم

کنفوسیوس کیست ؟

در 500 سال پیش از میلاد مسیح کنفوسیوس در شرق چین و ایالت لو به دنیا آمد. نام واقعی او کنفوسیوس نبوده و کونگ نی یا ژونگ نی نام داشته است. در خصوص خانواده و وضعیت مالی و سبک زندگی او کمتر چیزی باقی مانده است. اما هنوز آموزش ها و فلسفه ی او نسل به نسل انتقال می یابد. امکان دارد و حدس زده میشود که او نزد لاوتسو یا لاوتسه آموزش دیده باشد.

آئین ، طریقه ، فلسفه و نظریات کنفوسیوس به طور خلاصه - افکار و طریقه چینی

باور های سیاسی

زمانی که امپراطوری چو قصد داشت به همسایه های خود حکومت کند ، کنفوسیوس حکومت را ملامت کرد چرا که باور داشت مردم باید به جای ترویج جنگ عشق را انتقال دهند. او بار ها در این خصوص با مشاوران و وزرای چین بحث و مجادله کرد ، اما همیشه به خاقان چین وفادار بوده و این را از سنت های کشور میخواند که هرگز نباید به اژدها (خاقانی که ایالت های چین را متحد کند) خیانت کرد.

او از رشوه و فساد بسیار بیزار بود و بابت همین موضوع از ایالت لو خارج شد . کنفوسیوس از اشتباهات درباریان و فساد سیاسی خسته شد و تصمیم به گوشه گیری و پاکسازی نفس گرفت. انزوای او 12 سال به طول انجامید.

خلاصه نظریات کنفوسیوس – شعار های اصلی و پایه

اخلاقیات

نمیشود اخلاقیات را از خلاصه نظریات کنفوسیوس حذف کرد.شعار اصلی کنفوسیوس به نوعی روح فلسفه ی او است . هر آموزش او در انتها به همین شعار میرسد. یعنی ” چیزی را که دوست ندارید برای خودتان پیش بیاید ، برای دیگران آرزو نکنید.” . این شعار طلایی ترین کلام او در مجموعه ی “قطعات ادبی” است که وی در آن اصلی ترین مباحث اخلاقی خود را آموزش داده است.

سنت و جشن ها مهم هستند.

به باور کنفوسیوس سنت ها به ما آموزش میدهد که در مواقع مختلف بهتر است چگونه رفتار کنیم. برای مثال سنت ها مادر ها را واداشته است که از فرزندان خود بنا بر ارزش های مفدی پرورش دهند. یا احترام به بزرگتر انسان را فروتن بار می آورد و…

احترام به والدین

او اعتقاد داشت که ما باید در جوانی از آنها حرف شنوی داشتشه باشیم و در پیری از آنها مراقبت کنیم و زمانیکه فوت کردند برای آنها سوگواری کنیم. و همچنین این کار را فرزندان ما برای ما انجام دهند. او اعتقاد داشت چرخه ی اطاعت ما از والدین و اطاعت فرزندان ما از ما ، نوعی بالانس در زندگی ایجاد میکند که زندگی را برای تمام مردم زیبا میکند ، چه چیزی از این زیبا تر که فرزندانی دلسوز داشته باشیم و والدین ما در خوشی باشند؟

هرچه باشد زندگی از درون خانواده شروع میشود و آنها تجربیاتی در زندگی دارند که ما نداریم.

آئین ، طریقه ، فلسفه و نظریات کنفوسیوس به طور خلاصه - افکار و طریقه چینی

پیروی از انسان های شریف و پذیرفتن مقام

در دنیای مدرن امروز ، همه ی ما باور داریم که یکسان آفریده شده ایم. و تفاوتی ما بین ما وجود ندارد. به همین علت به دیگران به چشم یکسانی مینگریم. اما عقیده ی کنفوسیوس با این موضوع در تضاد است . او در این خصوص بیان کرده بود که “بگذارید یک فرمانروا یک فرمانروا باشد ، مطیع یک مطیع . بگذارید پدر یک پدر باشد ، فرزند یک فرزند”. مانند علت پیروی ما از چدر و مادر به علت تجربیات آنها ، ما باید از افرادی که روح قوی ، پشت کار بالا یا تجربه ی بالا دارند پیروی کنیم. این امر باعث پیشرفت جامعه میشود.

کنفوسیوس توضیح داده بود که رابطه ی یک فرمانروا و مطیع مانند باد و علف است. زمانی که باد میوزد ، علف هم باید در جهت او همراه شود.

دانش متمدنانه از خلاقیت مهم تر است

کنفوسیوس اعتقاد داشت ، دانش و منطق و سنتی که در طی سالیان دراز بدست آمده را بسیار با اهمیت میداند. او اعتقاد دارد تمایل زیاد به تغییر این ارزش ها مخصوصا ، “پنج ارز ثابت” مانند آتش زدن به توشه ی سال ها غلات جمع آوری شده ی با ارزش است.

5 ارزش ثابت

کنفوسیوس به پنج ارزش بسیار اهمیت اعتقاد داشت و باور داشت که مردم باید همواره این ارزش ها را دریون خود آبیاری کنند تا این ها درون او شکوفا شود.

خیرخواهی یا rei

تناسب آیینی یا li

درستی یا yi

منظق یا zhi

کمال یا xin

آئین ، طریقه ، فلسفه و نظریات کنفوسیوس به طور خلاصه - افکار و طریقه چینی

نقاط قوت نظریات کنفوسیوس

در ادامه برای بیان خلاصه نظریات کنفوسیوس نقاط ضعف و قوت آن را بررسی میکنیم. برخی مسائلی که کنفوسیوس آنها را ارزش میدانسته است ، در جهان مدرن رعایت نمیشود. و نتیجه ی آن را به صورت نابسامانی به خوبی مشاهده میکنیم.

برای مثال ارزش های اخلاقی یا احترام به بزرگتر ها و و الدین ، مسائلی است که کمتر امروزه رعایت میشود . و بر خود شخص و والدین او تاثیر مخرب زیادی گذاشته است. برخی از سنت ها و فرهنگ های کشور ها متاسفانه در حال فراموشی و نابودی است. درست است که سنت ها ویژگی های مخرب زیادی روی جامعه داشته اند. اما جنبه های مثبت و زیبایی های زیادی نیز دارند که نباید به سادگی از تاریخ محو شود.

نقاط ضعف نظریات کنفوسیوس

به نوعی میتوان گفت اکثریت باور های کنفوسیوس بدون انعطاف و سخت است. و گاها به اعتقادات وی اتهام منسوخ شدن میزنند.

سنت گرایی و اصول گرایی بالا و مخالفت با هرگونه تغیر ، خلاقیت یا تفکر به نوعی جای هرگونه تفکر را در خصوص فلسفه ی او نابود میکند.

باور های سیاسی و ارزش های سیاسی کنفوسیوس که مردم را به اطاعت بدون چون و چرا تشویق میکند ، راه را برای سودجویان زیادی باز میکند.

شباهت با دیگر فلاسفه

اکثریت ادیان ، مخصوصا مسیحیت و یهودیت شباهت های زیادی با عقایت کنفوسیوس دارند.

آئین ، طریقه ، فلسفه و نظریات کنفوسیوس به طور خلاصه - افکار و طریقه چینی

مخالفت با دیگر فلاسفه

اگرچه در چین فلسفه ی تائو و کنفوسیوس شباهت های زیادی دارند. و حتی تائوئیسم زمانی از پایه های مکتب نئوکنفوشنیسم محسوب میشد ، اما در اصالت ماجرا بسیار با یکدیگر مخالف اند. مکتب کنفوسیوس بیشتر سعی بر این داشت که انسان را هرچه بیشتر برای جامعه و فرهنگ آماده کند و به نوعی سنت های مهم و ارزش هارا حفظ کند. حال این که تائوئیسم بر سادگی هرچه بیشتر وعدم وجود قعالیت عمدی اصرار دارد ، که با خیلی از ارزش های کنفوسیوس در تضاد است.

در برخی مسائل مخصوصا مسائل سیاسی ، تضاد های زیادی بین اسلام و نظریات کنفوسیوس وجود دارد.

تقریبا تمام فلاسفه ی غربی با نظریات کنفوسیوس مخالف اند. مخصوصا فلاسفه ای که نظریات جنجال برانگیز و جدیدی داشته اند ، مانند نیچه.


0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خدمات ایرابرود

تعرفه تبلیغات اینترنتی طراحی سایت و اپلیکیشن رپورتاژ ارتباط با ما

RABROD

Copyright © · All Rights Reserved designed & developed by · irabrod.ir