رزبری پای چیست ؟ و چه قابلیت هایی دارد ؟ تفاوت رزبری پای و آردوینو

رزبری پای چیست ؟ و چه قابلیت هایی دارد ؟ تفاوت رزبری پای و آردوینو

آموزشی

رزبری پای چیست ؟ مهم ترین تفاوت های میکروکنترلر arduino و میکروپروسسور raspberry pi چیست ؟ انواع مدل های رزبری پای چه قابلیت هایی دارند و با آنها چه میتوان کرد ؟ اگر این سوال ها ذهن شما را هم مشغول کرده است هیچ نگران نباشید ، قرار است در این مقاله به زبانی بسیار ساده و بدون نیاز به هیچ دانشی ، تمام این سوالات را به صورت خلاصه پاسخ دهیم. با ما همراه باشید.

 

طرز تهیه پای کیش

راهنمای خرید کامپیوتر با بهترین قطعات کامپیوتر

راهنمای خرید موبایل

راهنمای خرید خانه و آپارتمان

10 تا از عحیب ترین خرید های اینترنتی

 

رزبری پای چیست؟

رزبری پای یک ریزپردازنده یا میکروپرسسور است. یعنی به زبان ساده یک کامپیوتر بسیار قدرتمند و کوچک است ، که میتوان با برنامه نویسی درست و سخت افزار مناسب هر عملیاتی که نیاز به محاسبه دارد را با آن پیاده کرد.

پورت های زیادی در این سخت افزار تعبیه شده است که میتوان به آن تقریبا هر چیزی وصل کرد. نظیر ماژول بلوتوث و وای فای و کیبورد و led و usb و ….

شاید به نظر شما بیاید که کامپیوتر باید سیستم عاملی نظیر ویندوز یا مک داشته باشد. اما این پردازنده نیز در حافظه ی خود سیستم عاملی مبنی بر لینوکس به نام زربین دارد.

 

مگر میشود یک کامپیوتر اندازه ی یک کارت باشد ؟

کامپیوتر به صورت کلی ترکیبی از واحد پردازش (یا واحد کنترل یا فرمان) و واحد داده (حافظه و باس (خطوطی که داده را انتقال میدهند)) است. یعنی این که کامپیوتر وظیفه دارد فرامین و سیگنال های واحد کنترل را به واحد داده ارسال کند ، آنها را بازیابی (fetch)  دیکود و پردازش و اجرا کنند.گاها پیش از پردازش نیاز است آدرس اصلی محاسبه شود.

یعنی به زبان ساده یک کامپیوتر تنها باید بتواند ، داده هارا از حافظه ی خود بازیابی کند ، آنها را به درستی پردازش کند و سپس آنها را ذخیره کند.

شاید به نظر شما عجیب بیاید . چرا که شما کارهای زیادی با کامپیوتر خود میکنید ، مثلا با پرینتری کاغذی را پرینت میگیرید. یا گیم و موسیقی اجرا میکنید. یا حتی فنی را به حرکت در می آورید. اما این ها دقیقا در زیر پوست خود همین فرآیندی را که ذکر کردیم اجرا میکنند.

برای مثال پرینتر ، یک دستگاه (i/o) یا ورودی/خروجی است. که حافظه ای مخصوص خود دارد. و وقتی صفحه ای را پرینت میگیرید ،پردازنده به داده های حافظه ی کامپیوتر خود دستور میدهد که در حافظه ی پرنتر کپی شوند. سپس پردازنده سیگنال یا دستوری به پرینتر میدهد که فایل آماده است.

یا مثلا وقتی موسیقی اجرا میکنید . بلندگو ها نیز یک i/o اند. پردازنده داده های موسیقی را از حافظه ی خود به بلندگو میفرستد.

یا فنی که با usb به لپتاپ خود وصل میکنید ، به زبان بسیار ساده با سیگنال های مداوم پردازنده به آن دستور داده میشود که بچرخ.

به همین علت ، مانیتور ، بلندگو ، کیبورد و ماژول واییفای یا بلوتوث و…. همگی بخش های فرعی از کامپیوتر اند و عضو اصلی یک کامپیوتر محسوب نمیشوند . و فقط یک پردازنده ، یک باس و یک حافظه اعضای اصلی آن اند. و ترکیب آنها با هم شاید بتواند در جیب ما جا شود.

رزبری پای نیز چنین است. یعنی پردازنده ی بسیار قوی است ، که حافظه ای به اندازه ی نیاز در نزدیکی خود دارد. و پورت های زیادی برای اتصال ابزار های جانبی دارد.

 

تفاوت میکروپروسسور رزبری پای و میکروکنترلر آردوینو

رزبری پای یک ریزپردازنده یا میکرو پروسسور است و آردوینو یک میکرو کنترلر. میکرو کنترلر ها و ومیکرو پروسسور ها تفاوت های کلیدی زیر را با هم دارند.

  1. میکروپروسسور تنها یک پردازنده است که با درگاه های مختلف آن میتوان قطعات مختلف را به آن وصل کرد. اما میکروکنترلر ترکیبی از پردازنده ، حافظه و i/o است . یعنی به طور خلاصه میکروکنترلر را میتوان با اتصال قطعات مختلف به ریزپردازنده ساخت.
  2. دستوراتی که میکرو پروسسور قادر به پردازش آنها هستند ، بسیار پیچیده تر و وسیع تر از دستورات میکروکنترلر ها هستند. یعنی ب ه طور خلاصه یا هرکاری را نمیتوان با میکرو کنترلر انجام داد ، یا اگر آنکار با دو الی سه دستور توسط میکروپروسسور انجام میشود ، در میکروکنترلر باید چندین و چند دستور به کار برد.

 

انواع رزبری پای و ویژگی های رزبری پای چیست ؟

pi zero

کوچکترین سایز

مناسب برای پروژه های کوچک

دراری وایفای / بلوتوث

512 مگابایت حافظه

micro sd card

mini hdmi

mini usb

model A

full size usb , hdmi , audio

512 مگابایت حافظه

دارای وایفای/بلوتوث

مناسب پروژه های کوچک با کمی پردازش بیشتر

model B

4 پورت usb

full size ethernet

نزدیک به 4 گیگ فضای حافظه

پردازنده quad-core

دارای wife/bluetoorh

میتواند دو تا مانیتور را ساپورت کند.

مناسب هر پروژه ای

 

قابلیت های رزبری پای

تقریبا هر کاری را که کامپیوتر میتواند انجام دهد ، هر عملیاتی که نیاز به محاسبات دارد ، هر نوع روبات ، و به طور کلی میتوان گفت هر کاری را میتوان با ریزپردازنده انجام داد.

تقریبا هردستگاه الکترونیکی دنیای کنونی د ر دل خود محاسباتی انجام میدهند که با پردازنده ممکن هست.

از دیگر امکانات خیلی قدرتمند رزبری پای خدمات iot است. یعنی internet of things  کافی است قطعاتی که میخواهید با اینترنت کنترل کنید را با اتصال ماژول های مناسب نظیر ماژول وای فای شبکه کنید . سپس فعالیت های این شبکه را به دستور های خاص و عام تقسیم کنید ، سپس ، دستورات خاص را در هر میکروپروسسور پیاده کنید و دستور عام را در سرور الی این شبکه.

به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید