راهنمای خرید رم یا حافظه رام و علت اهمیت بالای حافظه ی RAM چیست : امروزه رم یکی از ارزشمند ترین مموری دستگاه های کامپیوتری محسوب میشود. چرا که با گسترش برنامه های کامپیوتری ، بازی های کامپیوتری و حتی برنامه نویسی علل خصوص برنامه نویسی اندروید و اپلیکیشن های موبایل ، نیاز به حافظه ی رم بیش از پیش ملموس شده است. با ما همراه باشید تا شما را در خرید رم هرچه بیشتر راهنمایی کنیم.

 

راهنمای خرید موبایل

راهنمای خرید کامپیوتر – انتخاب بهترین قطعات برای سر هم کردن کامپیوتر

راهنمای خرید لپتاپ

10 نکته برای خرید خانه و آپارتمان

راهنمای خرید کیک تولد

 

اما چرا رم مهم است؟

رم حافظه ای کوچک است ، که سرعت بازیابی اطلاعات در آن خیلی بیشتر از حافظه ی اصلی است. به همین علت عموما وقتی برنامه ای اجرا میشود ، بخشی از فایل های مورد نیاز آن برنامه از حافظه اصلی روی رم کپی میشود (اصطلاحا swap میشود) و این باعث میشود داده ها با زمان کمتری برای پردازش به cpu ارسال شود. البته باز هم این سرعت کافی نیست و عموما روش هایی نظیر کشینگ و tlb و هشینگ سعی در بهبود سرعت بازیابی و ذخیره اطلاعات در رم دارند.

 

چرا ظرفیت رم هرچه بیشتر باشد بهتر است ؟

عموما برنامه هایی که روی رم قرار دارند درحال اجرا هستند.(در غیر این صورت در صورت کمبود حافظه رم ، از رم به روی حافظه اصلی swap میشود) حال اگر به فرض ۵ برنامه روی رم قرار داشته باشد ، این به این معنا است که ۵ برنامه در حال اجرا است.
در نتیجه هرچه برنامه های بیشتری روی رم جا شود ، برنامه های بیشتری به صورت موازی روی دستگاه قابل انجام است. یعنی در آن واحد میتوانید موسیقی گوش دهید ، فایلی را انتقال دهید ، و در مرورگر جست و جو کنید و…
شاید این اشتباه را بکنید که یک گیم ، فقط یک برنامه است . پس چرا برای اجرای فقط یک برنامه نیاز به رم زیاد داریم. اما بازی در اصل مجموعه ای از برنامه ها است که در کنار هم اجرا میشود. برای مثال زمانی که در یک گیم شلیک میکنید ، هم باید صدای آن پخش شود هم حرکات آن نمایش داده شود. هرچه جزئیات بیشتر باشد (که در بازی های مدرن واقعا هم زیاد است) رم بیشتری نیاز است.

 

نکات و راهنمای خرید رم pc و لپتاپ - و اینکه چرا RAM بسیار مهم است ؟

 

راهنمای خرید رم یا Ram نکاتی که حین خرید رم باید به آن توجه کنید

عجله نکنید و دست و دلباز باشید

امروز رم و کارت گرافیک شاید مهم ترین اجزای کامپیوتر هستند ، که این توانایی را در رایانه ایجاد نیکنند که به نیاز های مدرن بشر پاسخ دهند. در نتیجه اگر قصد دارید ram بخرید ، هرگز خساست به خرج ندهید و کمی صبر کنید و پس انداز کنید، تا بتوانید بیشترین حافظه ی ممکن را خریداری کنید. به قول معروف ” مرگ یک بار شیون یک بار” . خوب است یک بار برای همیشه هزینه کنید ، تا دستکاه شما برای سال های زیادی جوابگوی نیاز های شما باشد.

 

هزینه ی زیادی صرف کلاک هایی که دستگاه شما پشتیبانی نمیکند نکنید

کلاک به نوعی یک زمان بندی در کامپیوتر محسوب میشود. در واقع در هر کلاک تعداد محدودی دستور در هر دستگاه قابل اجرا است. برای مثال اگر کلاک دستگاه شما ۴ مگاهرتز باشد . در هر یک چهارم نانو ثانیه(۱/۴ ) تعداد خاصی دستور در دستگاه شما اجرا میشود.
در نتیجه اگر مثلا کلاک پردازنده ی شما 2.6 مگاهرتز هست ، سعی نکنید برای رم هایی که کلاک بالاتر از ۲.۶ دارند هزینه کنید. چرا که نهایت همان ۲.۶ اولیه عملی میشود.

 

نکات و راهنمای خرید رم pc و لپتاپ - و اینکه چرا RAM بسیار مهم است ؟

مهم ترین نکته : رم باید بیشترین همخوانی را با دستگاه داشته باشد

این شاید مهم ترین نکته است . که اگر به آن توجه نکنید ، ممکن است قطعه ای بخرید که توسط سیستم شما اصلا شناسایی نشود.
برای مثال از این نکته که ram شما ddr3 است یا ddr4 خیلی از افراد غفلت میکنند. دیگر نکته همخوانی پردازنده و رم هست. برای مثال خیلی از پردازنده های amd از ماژول هایی استفاده میکنند که انتقالات موازی را در پردازنده ممکن میکند. یا از مهم ترین نکات این است که از انجا که پردازنده intel اجازه استفاده کلاک های بالاتر از حد خود پردازنده را نمیدهد (به جز برخی پردازنده های جدید) نوعی سطح بندی و لول بندی کلاک سیستم به ازای هر پردازنده ارائه داده است.
برای مثال ddr4-2666 مناسب پردازنده های core i5 هست.
حافظه های رم ddr4-2400 مناسب corei3 به پایین است.
برای پردازنده های قوی تر ddr4-2933 و ddr4-3000 جادو میکند.

 

نگذارید ظاهر گولتان بزند

امروزه قطعات کامپیوتری با LED و قطعات ظاهری دیگری ، مدرن و زیبا جلوه میدهند ، اما این زیبایی با قیمت عموما دوبرابر تمام میشود. حداقل برای حافظه ی Ram گول ظاهر را نخورید.چرا که نه تنها کاربر آن نسبت به دیگر قطعات خیلی مهم تر  از ظاهر آن است ، بلکه تا آن را روی مادربورد سوار کنید دیگر قرار نیست آن را ببینید.


0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خدمات ایرابرود

تعرفه تبلیغات اینترنتی طراحی سایت و اپلیکیشن رپورتاژ ارتباط با ما

RABROD

Copyright © · All Rights Reserved designed & developed by · irabrod.ir