کندل های ژاپنی چه هستند و چه کاربردی دارند ؟ – آموزش تحلیل تکنیکال سایت ایرابرود قسمت 1 : مدت ها بود که قصد داشتیم این مقالات آموزشی را منتشر کنیم. اما همیشه منصرف میشدیم. به این علت که بر خلاف آموزش های دیگر که منابع موثق دارند و بحث و جدال سر مطالب آنها کمتر است ، مقالات آموزشی تحیلی سهام و بورس نظیر تحلییل تکنایکال ، منبع موثق ثابتی ندارند و اختلاف بر سر مطالب آن زیاد است.

ما این آموزش ها را بر اساس تجربه ی شخصی و منابع موثق خودمان پیش میبریم. لذا اگر نکته ای را جا انداختیم یا اشتباه بیان کردیم ، خوشحال میشویم با ما آن نکته را در اشتراک بگذارید.

در اولین قسمت آموزش تحلیل تکنیکال ما به پایه ی این روش می پردازیم. یعنی کندل های ژاپنی ، در این مقاله سعی میکنیم ابتدا کاربرد و معنا و شکل این نمودار را به شما آموزش دهیم. تا بتوانیم در مقالات بعدی بدون وجود ابهام از این نمودار ها استفاده کنیم. با ما همراه باشید.

فرهنگ بوشیدو یا روح ژاپن – انواع و معنی سامورایی ها

راهنمای خرید کیک تولد

همه چیز راجع به آزمایش زندان استنفورد

طرز تهیه موچی کیک برنج ژاپنی

 

شمع ها یا کندل های ژاپنی چه ارتباطی با زمان دارند ؟ و چه چیزی را نمایش میدهند

کندل های ژاپنی وسیله یا نموداری برای نمایش دادن اطلاعات معاملات یک سهم در یک بازه ی زمانی خاص است.  علت این نام گذاری به این دلیل بوده است که به نظر می رسد معاملات را داریم با کنار هم گذاشتن تعدادی شمع (با توجه به شکل نمودار که در بالا است.) نمایش میدهیم. تعداد این شمع ها به بازه های زمانی مربوط به آن بستگی دارد. برای مثال اگر ما بخواهیم معاملات طی یک ساعت را بررسی کنیم ، اگر بازه ی کندل ها را یک ربعه تعیین کنیم ، 4 عدد کندل داریم ، و اگر دقیقه ای تعیین کنیم ، 60 عدد کندل داریم. معمولا عرف است که بازه های بین یک ربع الی یک روز انتخاب شود (الزامی نیست).

 

شمع یا کندل های ژاپنی چه هستند و چه اطلاعاتی میدهند ؟ - آموزش تحلیل تکنیکال 1

یک کندل ژاپنی نمایانگر 4 چیز است:

1- کمترین قیمت در بازه زمانی

2- بیشترین قیمت در بازه ی زمانی

3- قیمت در آغاز زمان بازه ی زمانی

4- قیمت در پایان بازه ی زمانی

 

حال با آنالیز یک کندل چه اطلاعاتی میتوان بدست آورد ؟ پیش از پاسخ دادن این سوال ، باید نمودار یک کندل را تقسیم بندی کنیم.

یک کندل به 3 قسمت تقسیم میشود:

1- بدنه ، که به قسمت پهن تر کندل اشاره میکند

2- سایه یا نخ بالایی – که به خط بالای بدنه اشاره دارد

3- سایه یا نخ پایینی – که به خط پایین بدنه اشاره دارد

 

با دقت کنید که وجود هیچ کدام از موارد بالا الزامی نیست . (برخی منابع می گویند شمع حتما بدنه را دارند. اما با این که خیل نادر و غیر ممکن است ، اگر قیمت شروع و پایان در طی بازه ی معامله ثابت بماند ، بدنه نداریم ، یا یک خط بسیار باریک افقی است.)استفاده از این اطلاعات میتوان به راحتی نتیجه گرفت که ، با استفاده از کندل ژاپنی میتوان سود دهی یا ضرر دهی یک سهم در یک بازه زمانی را نتیجه گرفت (کافی است ببینیم که قیمت پایانی از قیمت شروع کمتر بوده یا بیشتر )

 

مقدار سود یا ضرر برابر بدنه است. به همین علت میتوان مقدار سود یا ضرر بدست آمده در یک بازه زمانی را به دست آورد.

وجود یا عدم وجود مقاومت در یک بازه زمانی را میتوان به دست آورد ، اگر سایه یا نخ وجود داشته باشد ، یعنی قیمت تا آن حد  (ماکزیمم یا مینیمم مقدار ) بالا یا پایین رفته است ، اما در نتیجه ی مقاومت صورت گرفته پایین یا بالا آمده است.

 

شمع یا کندل های ژاپنی چه هستند و چه اطلاعاتی میدهند ؟ - آموزش تحلیل تکنیکال 1

انواع کندل ژاپنی

کندل گاو یا صعودی : قیمت پایانی از قیمت شروع بالاتر است.

کندل خرس یا نزولی : قیمت پایانی از قیمت پایان کمتر یا پایین تر است.

شمع ها یا کندل های ژاپنی چه هستند و چه تفاوتی با نمودار خطی دارند

به راحتی میتوان تفاوت و کاربرد نمودار کندل ژاپنی را با نمودار خطی بدست آورد ، در نمودار خطی اطلاعاتی به جز قیمت در پایان معاملات را نمیتوان بدست آورد ولی در نمودار کندل ژاپنی اطلاعات مفید دیگری هم قابل دستیابی است. به همین علت کندل یکی از قوی ترین ابزار ها در تحلیل تکنیکال محسوب میشود.


0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خدمات ایرابرود

تعرفه تبلیغات اینترنتی طراحی سایت و اپلیکیشن رپورتاژ ارتباط با ما

RABROD

Copyright © · All Rights Reserved designed & developed by · irabrod.ir