محبوب ترین کارآگاهان تاریخ – 10 تا از بزرگترین کارآگاهان کتاب و سینمای جنایی – معرفی 10 تا از بهترین فیلم های کارآگاهی برترین کتاب های کارآگاهی – معروف ترین کارآگاه ها – هرکول پوآرو – شرلوک هلمز – جولز مگره

محبوب ترین کارآگاهان تاریخ را در ژانر فیلم و کتاب جنایی به شما معرفی میکنیم. گاهی اوقات لذت بخش ترین معما ها آنهایی اند که با قتل و دزدی همراه میشوند و در انتها انسان های مجرم و گناهکار را به دست عدالت می دهد. با ما در این لیست همراه باشید.

10 خصوصیات پوآرو که باور نمیکنید. او عاشق که شده بود؟

محبوب ترین کارآگاهان تاریخ : 10- کارآگاه بازرس توماس لاینلی

بازرس لاینلی یک کاراگاه انگلیسی است. این شخصیت توسط آرتور الیزابت جرج آمریکایی خلق شد. لاینلی هشتمین ارل ( یک مقام انگلیسی ) اشرتون است. که پرونده های جنایی را با همدست خود از اسکاتلندیارد یعنی باربرا هاورس با سابقه ای خوب حل مکیند. یکی از برترین پرونده های این دو مربوط به یک قتل در دبیرستانی در بریتانیا مربوط میشود. که به خوبی توسط آرتور جرج آمریکایی تصویر برداری شده است. نکات شخصیت های انگلیسی و اماکن انگلستان به قدری باور نکردنی دقیق ذکر شده است که کسی باور نمیکند نویسنده انگلیسی نیست. چرا که آرتور جرج همواره پیش از نوشتن کتاب ها به خوبی در این مورد تحقیق میکرد.همین باعث شده است که نسبت به باقی کار های مشابه، کتاب های الیزابت جرج آرتور واقع گرانه تر باشد.

نقش لاینلی و هاورس توسط  نیتن پارکر و شرون اسمال در سریال بی بی سی با نام “The Inspector Linley Mysteries” بازی شده است.

محبوب ترین کاراگاهان تاریخ : 9- کنزی میلهون

کاراگاه خصوصی خانم کنزی میلهون توسط نویسنده آمریکایی سو گرفتن خلق شده است. او در یک پرونده ی الفبایی ( “a برای alibi و b برای متجاوز ( burglar )” ) نقش خوبی ایفا میکند.این کاراگاه در آپارتمانی در سانتا تررزا ی کالیفرنیا زندگی میکند.محله ای که زاده ی تخیل های نویسنده ی خلاق ان است. کنزی یک فارغ التحصیل جوان است که تلاش بسیار در زیبا و جوان ماندن میکند.و سفر زیاد میرود. اما از شانس وی ماجراهای زیادی در تفریحات وی رغم میخورد. از نقات قوت این مجموعه کتاب کوتاه بودن در کنار طرح داستان قوی است.

هنوز فیلم یا سریالی از این مجموعه ساخته نشده است.

محبوب ترین کارآگاهان تاریخ : 8- فیلیپ مارلو

یک کارآگاه خصوصی که توسط نویسنده ی آمریکایی ریموند چندلر خلق شده است. اولین اثر وی “خواب بزرگ ( The big sleep )” نام دارد. همچنین شاهکار های جنایی دیگری نیز مانند “بانو در دریاچه ( the lady in the lake )” و “خداحافظی طولانی ( the long goodbye )” توسط این کارآگاه کشف میشود.

این کارآگاه نقطه ی ضعفی در سیگار و الکل دارد و زندگی سختی را تجربه کرده است.فیلیپ مارلو در هالیوود زندگی میکند. اکثر پرونده های وی نیز در محله های خطرناک هالیوود و اطراف ان اتفاق میافتد.در کتاب ها و فیلم ها عناصر خشونت، مواد مخدر و کلمات توهین آمیز زیاد استفاده میشود.

یک فیلم “the big sleep” با بازی هامفری بوگارت و یک سریال با بازی پاورز بوث به نام “Philip Marlowe, Private Eye” از ITV وجود دارد.

محبوب ترین کارآگاهان تاریخ - 10 تا از بزرگترین کارآگاهان کتاب و سینمای جنایی - معرفی 10 تا از بهترین فیلم های کارآگاهی برترین کتاب های کارآگاهی - معروف ترین کارآگاه ها - هرکول پوآرو - شرلوک هلمز - جولز مگره 

محبوب ترین کاراگاهان تاریخ : 7- سم اسپید

این کاراگاه توسط دشیل همت تنها در یک رمان و سه داستان کوتاه نقش آفرینی کرده است.اما با وجود این حضور کوتاه در يانر جنایی، تاثیر زیادی در کاراگاهان بعدی خود گذاشت. برای مثال میتوان به فیلیپ مالو اشاره کرد. در “maltese falcon” سم اسپید به همراه همراه خود مایلز آرچر (که در ابتدای رمان کشته میشود) در سان فرانسیسکو یک شرکت کاراگاهان خصوصی را پیش میبرند. سم خوش گذران اما مسئولیت پذیر است و از درگیری فیزیکی نمیترسد.

سم توسط بازیگران زیادی ایفای نقش شده است اما میتوان گفت معروف ترین آنها هامفری بوگارت در “adaption” بوده است.

محبوب ترین کارآگاهان تاریخ : 6- بازرس رودریک آلن

کارآگاه سربازرس رودریک آلن یک کارآگاه انگلیسی است که در سی و دو رمان نویسنده ی نیوزلندی یعنی انجیو مارش نقش ایفا میکند.اولین پرونده ی وی “یک مرد میمیرد (a man lay dead )” بوده است. که داستان یک بازی در مورد مرگ است که سرانجام آن یک مرگ واقعی می شود. از باقی پرونده های وی میتوان به “قتل پر منفعت (vintage murder)” و “هنرمندان مجرم (artists in crime)” و “بیشتر واقعیت تا مرگ(overtrue to death)” اشاره کرد. روش های قتل عجیب از جمله نقاط قوت این مجموعه است. این کارآگاه در اسکاتلندیارد کار میکند تا زمانی که به درجه ی رئیس ارشد ارتقا میابد. معمولا نایجل بثگیت ،یک روزنامه نگار ، به وی در پرونده ها کمک میکند. و وی در آخر با یک نقاش ،آگاتا تروی، ازدواج میکند.

سه بازیگر نقش و را بازی کرده اند ام بهترین بازی به پاتریک مالاهاید تعلق دارد.

محبوب ترین کارآگاهان تاریخ - 10 تا از بزرگترین کارآگاهان کتاب و سینمای جنایی - معرفی 10 تا از بهترین فیلم های کارآگاهی برترین کتاب های کارآگاهی - معروف ترین کارآگاه ها - هرکول پوآرو - شرلوک هلمز - جولز مگره 

محبوب ترین کاراگاهان تاریخ : 5- جولز میگره

کمیسر جولز میگرت تنها داستانی است که مجموعه ی آن به جای انگلیسی به فرانسوی نوشته شده است. نویسنده ی داستان ها ،جرج سیمنون ، بلژیکی است. کمیسر ما در 75 رمان و بیست و نه داستان کوتاه در پرونده های خود به موفقیت میرسد. در دوران عصر کارآگاهان و داستان های جنایی جولز میگرت از نظر شخصیتی از باقی رقبای خود به واقعیت نزدیک تر است. یعنی کارآگاهی که الکل زیاد مصرف میکند و همواره پیپ میکشد و همیشه یک اورکت سنگین می پوشد. سبک بازرسی این کارآگاه نیز بسیار بسیار به سبک پلیس های واقعی نزدیک تر است.بیشتر از نبوغ شخصی موفقیت های وی برپایه ی کار تیمی و پشت کار است.

میگرت توسط خیلی از بازیگران نقش آفرینی شده است اما میتوان بهجین گابین به عنوان الین نقش آفرینی و روئن اتکینسون بازیگر مستربین به عنوان آخرین نقش آفرینی و برونو کرمر به عنوان بهترین نقش اشاره کرد.

محبوب ترین کارآگاهان تاریخ : 4- لرد پیتر ویمزی

نویسنده ی انگلیسی دوروتی ال سیرز خالق این کارآگاه محبوب است.لرذ پیتر ویمزی همانند نام خود یک جنتلمن واقعی است. که حل پرونده های جنایی برای وی یک سرگرمی است. اما با این وجود در دومین پرونده ی وی “clouds of witness” او مجبور به دست به کار شدن می شود چرا که برادر وی محکوم به قتل شده است. پس از زخمی شدن در جنگ جهانی اول وی توسط خدمتگزار و همدست آینده ی خود بانتر نجات داده میشود. اما بیشتر علاقه به همکاری با سربازرس اسکاتلندیارد یعنی چارلز پارکر دارد.ویمزی عاشق هریت واین میشود و با وی ازدواج میکند. رمان های ویمزی علاوه بر ادبیات و داستان فوق العاده عصر انگلستان در آن دوران را به خوبی نمایش میدهد.

بازیگران زیادی نقش پیتر ویمزی را بازی میکنند اما بهترین نقش آفرنی به ایان کارمایکل تعلق دارد.

محبوب ترین کارآگاهان تاریخ - 10 تا از بزرگترین کارآگاهان کتاب و سینمای جنایی - معرفی 10 تا از بهترین فیلم های کارآگاهی برترین کتاب های کارآگاهی - معروف ترین کارآگاه ها - هرکول پوآرو - شرلوک هلمز - جولز مگره 

محبوب ترین کاراگاهان تاریخ : 3- خانم مارپل

خانم مارپل از نویسنده ی اسطوره ای آگاتا کریستی اولین بار در یک سری از داستان های کوتاه یک مجله پدیدار شد. که بعد ها این داستان ها با نام “سیزده مسئله (thirteen problems)” جمع آوری شد. همچنین این خانم نابغه در 12 رمان جنایی مخصوصا “قتل در ویکاره  (the murder in  Vicarage)” و “جسد در کتابخانه (the body in the library)”موفق به حل پرونده های خود میشود.خانم مارپل در یک دهکده ی کوچک با نام سنت مری مید زندگی میکند که فرصت خوبی به او میدهد تا طبیعت انسان را مطالعه کند. که همین موضوع باعث موفقیت های چشمگیر او در حل پرونده ها میشود. او خصوصیات افراده دهکده را به شخصیت های پرونده ی خود ربط میدهد.کنجکاوی و روانشناسی کلید های مهمی برای او هستند. همین قضیه پلیس را به شدت عصبانی میکند که به او دید یک پیرزن سمج و فضول دارند تا این که در آخر اعتراف میکنند که حق با او بوده است. این باعث میشود انسان هرگز هیچ کس را در اولین دیدار قضاوت نکند.

انجلا لانسبوری و مارگارت روترفرد در فیلم ها و هلن هایس ، ژوئن هیکسون و ژرالدین مک اوان در سریال ها نقش خانم مارپل را به خوبی افا میکنند.

محبوب ترین کارآگاهان تاریخ - 10 تا از بزرگترین کارآگاهان کتاب و سینمای جنایی - معرفی 10 تا از بهترین فیلم های کارآگاهی برترین کتاب های کارآگاهی - معروف ترین کارآگاه ها - هرکول پوآرو - شرلوک هلمز - جولز مگره 

محبوب ترین کارآگاهان تاریخ : 2- هرکول پوآرو

10 خصوصیات پوآرو که باور نمیکنید. او عاشق که شده بود؟

اولین حضور پوآرو در “The Mysterious Affair at Styles” توسط آگاتا کریستی بود. پوآرو یک پلیس بلژیکی بوده است که در جنگ جهانی اول به انگلستان پناهنده میشود. و با نبوغ خود باعث حل شدن پرونده های زیادی در کنار سرهنگ هیستینگز و سربازرس جپ از اسکاتلندیارد میشود. پروآرو یک جنتلمن وسواسی به شدت مبادی آداب است. هرازگاهی سیگار میکشد . در برخی از پرونده های وی خانم لمن منشی وی برای او اطلاعات جمع آوری میکند.

بسیاری از رمان هایی که شاهکار ادبیات جنایی اند مانند “شبح مرگ بر فراز رود نیل”، “قتل های الفبایی” ، “قتل راجر آکروید” ، “مرگ در قطار سریع السیر شرقی” توسطپوآرو حل میشوند. این موفقیت ها و خصوصیات خاص پوآرو و گروه دوست داشتنی وی باعث شد پوآرو در این جایگاه قرار گیرد.

در فیلم ها پوآرو توسط آلبرت فینی و پیتر اوستینوف نقش آفرینی شد. اما بهترین نقش وی توسط دوید ساشت در سریال انگلیسی itv بازی شد.

محبوب ترین کارآگاهان تاریخ - 10 تا از بزرگترین کارآگاهان کتاب و سینمای جنایی - معرفی 10 تا از بهترین فیلم های کارآگاهی برترین کتاب های کارآگاهی - معروف ترین کارآگاه ها - هرکول پوآرو - شرلوک هلمز - جولز مگره 

محبوب ترین کاراگاهان تاریخ : 1- شرلوک هولمز

شرلوک هولمز معروف ترین کارآگاه تاریخ توسط آرتور کنان دویل خلق شده است.56 داستان کوتاه اما تنها 4 رمان از او ثبت شده است. که “تحقیقی از اسکارلت(a study in scarlet)” اولین آنها و “سگ شکاری باسکرویلز(The Hound of the Baskervilles)” معروف ترین آنها است.هولمز باور دارد هر مسئله ای اگر اطلاعات کافی جمع شود با استدلال و علم قابل حل شدن است. داستان ها ومسائل توسط دکتر واتسون ، دستیار پزشک، وی بیان میشود. شرلوک هلمز استایل و پوشش خاص خود را دارد. همیشه پیپ میکشد.و کوکائین مصرف میکند. و نبوغی باور نکردنی دارد.هرگز وارد رابطه ی رمانتیک نمیشود.اما احساساتی نسبت به ایرن آدلر دارد

شاید تنها کسی که نبوغی در حد شرلوک هولمز دارد دشمن اصلی وی یعنی پروفسور موریارتی است . که تنها در دوتا از داستان های وی ظاهر شده است.

شرلوک هولمز نیز توسط خیلی ها بازی شده است. اما از بهترین ها میتوان به باسی راثبن و جرمی برت اشاره کرد. دو تا فیلم تاکنون نیز با بازی رابرت دنی جونیور از وی وجود دارد.

موارد دیگری از محبوب ترین و معروف ترین کارآگاهان تاریخ

کارآگاه ویلیام مرداک

آگوست دوپین از ادگار الن پو

پدر براون از جی کی چسترتون

آدام دالگلیش از پی دی جیمز

سربازرس وکسفورد از روث رندل

سربازرس بارنابی از کارولین گراهام.

 

کارآگاه محبوب شما کیست ؟

 

 


3 Comments

ndvvpsidhcsk; · 2021-01-14 at 11:28 ب.ظ

کاراگاه ویلیام مرداک

    Irabroder · 2021-01-15 at 12:11 ب.ظ

    فوق العادس.

خصوصیات عجیب هرکول پوآرو - 10 ویژگی پوارو - پوآرو عاشق چه کسی شده بود ؟ - Irabrod · 2020-04-26 at 12:38 ب.ظ

[…] 10 تا از محبوب ترین کارآگاهان تاریخ […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خدمات ایرابرود

تعرفه تبلیغات اینترنتی طراحی سایت و اپلیکیشن رپورتاژ ارتباط با ما

RABROD

Copyright © · All Rights Reserved designed & developed by · irabrod.ir