زمانی که یک سیستم تلفن ویپ دارید، تماس از طریق اینترنت ارسال می شود. می توانید از اتصال اینترنتی موجود خود برای تماس های تلفنی کمک بگیرید. کارمندان شما تا وقتی به اینترنت متصل باشند قادر هستند تماس های تلفنی برقرار و دریافت کنند. آن ها مجبور نیستند در دفتر باشند و از طریق تلفن ثابتی که به پریز تلفن وصل شده، تماس بگیرند و میتوانند از تلفن اینترنتی بهره مند شوند.

با سیستم تلفن آنالوگ، تلفن های ثابت به جک تلفن وصل می شود. صدا از طریق پالس های الکتریکی از سیم های مسی منتقل می شود و تماس ها از طریق PSTN برقرار می شود. در صورتی که کسب و کار شما همچنان از تلفن ثابت استفاده می کند، احتمالاً از PBX در محل استفاده می کنید.

سیستم های تلفن مبتنی بر اینترنت هم قابل اعتمادتر می باشند. از آنجایی که تماس ها به اینترنت متکی می باشند، داده های صوتی سریع تر ارسال می شوند. همینطور هیچ نگرانی بابت کیفیت پایین تماس وجود ندارد.

برای مشاهده لیست قیمت تلفن ویپ اینجا کلیک کنید.

بستر شبکه

این شبکه میتواند در بستر اینترانت و یا اینترنت و یا ترکیبی از این دو باشد. ولی چیزی که اهمیت دارد تامین پهنای باند مناسب و کافی بر اساس نیاز شما برای انتقال صدا روی شبکه مورد نظر می باشد و از همه مهمتر امنیت این شبکه به خصوص در فضای اینترنت.

همانطور که میدانید در سیستم تلفنی ویپ صدا به شکل پکت های دیتا و کاملا دیجیتال جابجا می شود. در این صورت نیاز به تامین شبکه مورد نیاز جهت ارتباط هستیم. با توجه به میزان ترافیک شبکه، شما نیازمند ایجاد بستری با سرعت و تجهیزات مناسب هستید. برای راه­ اندازی سیستم تلفنی ویپ ویپ شما نیاز به بستر شبکه­ مستقل نخواهید داشت و می­توانید از شبکه ه­ای که برای ارتباطات فعلی کامپیوترهای خود دارید کمک بگیرید.

سرور ویپ یا IPPBX

بعد از آماده کردن زیر ساخت شبکه حالا به یک سرور و هسته مرکز برای پردازش داده ها و مدریت تماس ها خواهیم داشت. به این منظور دو راه حل زیر پیشنهاد می شود. که بسته به نوع و جزئیات پروژه شما میتواند انتخاب شود.

سرور ویپ

در راه حل اول شما برای راه اندازی سیستم ویپ شما به یک تامین کننده یا سرور نیاز دارید. این سرور با توجه به شرایط پروژه شما میتواند، یک سیستم کامپیوتری ساده و یا یک سرور بسیار قدرتمند و قوی باشد که به این منظور تهیه شده می باشد.

IP-PBX یا سانترال ویپ

در راه حل دوم شما بجای تهیه سرور از یک IP-PBX به عنوان سرور استفاده می کنید. IP-PBX یا سانترال تحت شبکه، یک سرور یکپارچه عمدتا به شکل ماژولار می باشند. در این محصولات بیشتر اجزاء لازم برای راه اندازی ویپ در یک محصول جمع شده بوده و نیاز به تهیه و خرید جداگانه آن ها نیست.

تلفن ویپ

تلفن ویپ

برای مکالمه کاربران، شما نیاز به تلفن های خاصی که امکان اتصال به شبکه و خواندن دیتای دیجیتال را دارند، خواهید داشت. عمده این تلفن ها از پروتکل سیپ SIP پشتیبانی می کنند، پروتکلی که بین همه برند ها و نرم افزار های ویپ مشترک می باشد. اصطلاحا به این نوع تلفن ها، IP Phone یا تلفن های ویپ گفته می شود.

تلفن های ویپ با برندهای مختلف و در مدل های متنوع و امکانات متفاوت ارائه می شوند. شما بسته به نیاز و بودجه مورد نظر خود می توانید از بین آن ها تلفن مورد نظر خود را انتخاب کنید. بعضی از این تلفن های ویپ امکان انتقال تصویر و برقراری تماس تصویری و ویدئو کنفرانس را دارد.

متخصص مربوط به راه اندازی

به یاد داشته باشید در را ه اندازی یک سیستم تلفنی ویپ علاوه بر کمک گرفتن از تجهیزات با کیفیت و استاندارد، شما به یک متخصص خبره در این کار نیازمند هستید. اهمیت این موضوع از به اندازه تجهیزات و شاید هم بیشتر باشد. به خصوص که این سیستم رابطه مستقیم با کسب و کار و ارتباط شما با مشتری خواهد داشت. تامین امنیت شبکه و صدا و همینطور پیاده سازی یک سیستم پایدار از مهمترین وظایف متخصص این حوضه است. هر کمبود در این حوضه میتواند هزینه ها و نا رضایتی های بالایی برای شما ایجاد کند.

گیت وی های ویپ FXO and FXS Gateways

جهت کمک گرفتن از خطوط شهری در سیستم­ های تحت شبکه شما نیازمند دستگاهی به عنوان رابط خواهید بود. تا بتوانید تماس­های تلفنی معمولی را از بستر زوج سیم به شکل دیتای دیجیتال در بستر شبکه منتقل کند. در واقع این دستگاه سیگنال­ها و فرکانس­های مختلف صدا را از زوج سیم مسی دریافت کرده و با متدهای مختلف که اصلاحا به آن ها کدک گفته می شود به اطلاعات دیجیتال قابل شناسایی توسط مرکز تلفن و نرم افزار مربوطه تبدیل می ­کند.

به تعبیر دیگر دروازه ای بین دنیای دیجیتال و دنیای آنالوگ است. از این رو به این تجهیزات گیت وی Gateway و یا دروازه گفته می شود. این فرایند برای تبدیل سیگنال دیجیتال به سیگنال آنالوگ به منظور انتقال صدا روی سیم مسی برای تلفن ها آنالوگ معمولی، دستگاه های فکس و یا دستگاه های پوز هم وجود دارد.

توجه داشته باشید در صورت انتخاب را حل IP-PBX میتوانید از ماژول ها و گیت وی های خود برند به عنوان گیت وی FXO و FXS کمک بگیرید. معمولا IP-PBX یک ظرفیت اولیه FXS و FXO روی خود دارند و شاید دیگر نیاز به تهیه و خرید گیت وی هم در این راه حل نباشد.

به گیت وی هایی که سیگنال آنالوگ را به دیتای دیجیتال و قابل فهم برای سرور ویپ تبدیل می کنند، گیت وی FXO گفته می شود و به گیت وی هایی که دیتای دیجیتال را به خط آنالوگ تبدیل می کنند، گیت وی FXS گفته می شود.

این گیت وی ها بسته به تعداد پورت­های مورد نیاز شما در انواع 1، 2، 4، 8، 16 و … موجود است. اگرچه به مرور زمان و تغییر سیاست مخابرات به دادن سرویس های خود به مشتری در بستر شبکه و فیبر نوری، نیاز به این مبدل ها و گیت وی ها کم رنگ می شود.

نرم­ افزار سیستم تلفنی ویپ ویپ

شما برای تبدیل یک سرور و یا یک کامپیوتر به یک مرکز تلفن ویپ و ویپ، نیاز به یک نرم افزار ویپ دارید که سرور از آن قدرت بگیرد وعملیات پردازش تماس ها صورت دهد.

توجه داشته باشید در صورت انتخاب IP-PBX شما نیاز به تهیه و نصب نرم افزار ندارید. چون همه IP-PBX ها نرم افزار تلفنی بهینه شده با سخت افزار خود را به شکل پیش نصب دارند.

این نرم ­افزارها از تنوع زیادی برخوردار می باشند. اما هسته اصلی بیشتر آن ها استریسک می باشد. استریسک نوعی از سیستم عامل لینوکس بوده که با واسط­ های گرافیکی مختلف به صورت فایل.iso در اینترنت قابل دسترس است.

از انواع این واسط ­های گرافیکی می­توان به Elastix , Issabel , FreePBX , Ombutel اشاره کرد. که از این میان Elastix و Issabel از محبوبیت بیشتری برخوردار می باشند. به سادگی با آموزش­های رایگان موجود در اینترنت می­توانید اقدام به نصب آن ها بر روی کامپیوتر و سرور مورد نظر خود کنید.

وظیفه اصلی مرکز تلفن ویپ مدیریت همه ارتباطات و تماس­های شما خواهد بود. تنظیماتی از قبیل منشی خودکار، انتقال تماس­ها، دسته ­بندی کاربران، ایجاد محدودیت­های تماس، ارتباط شبکه ­های مختلف تلفنی در دفاتر مختلف و بی نهایت امکان دیگر از امکاناتی ست که این مرکز تلفن­ها در اختیار شما قرار می دهند.

نت یک شرکت ارائه دهنده خدمات ویپ و فروشگاه تلفن ویپ از شما دعوت می کند جهت اطلاعات بیشتر به وب سایت ما مراجعه کنید تا شما را برای خرید بهترین تلفن ویپ و راه اندازی این سیستم راهنمایی کنیم. با بهترین قیمت و کیفیت خدمات در کنار شما هستیم.

 


0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *