10 فیلم معمایی که باید چند بار تماشا کرد تا متوجه آن شد – inception و نه فیلم مانند آن – فیلم های مشابه inception – فیلم های شبیه inception

فیلم های شبیه inception یعنی فیلم معمایی به تازگی سبکی بسیار محبوب در میان تماشاگران فیلم و سریال شده است. این باعث شد که ایرابرود برای شما فیلم بازان عزیز یک لیست ده تایی از این سبک فیلم های مانند Inception  تهیه کند شاید لذت ببرید.

20 فیلم مشابه هری پاتر

16 فیلم انتقامی شبیه جان ویک

16 فیلم شبیه ارباب حلقه ها – فیلم های مشابه Lord of the rings

15 سریال مافیایی مشابه peaky blinders

20 سریال مشابه game of thrones

10 فیلم معمایی – فیلم های شبیه inception

10 فیلم معمایی که باید چند بار تماشا کرد تا متوجه آن شد - inception و نه فیلم مانند آن - فیلم های مشابه inception - فیلم های شبیه inception

10- inception

در سال 2011 فیلم شاهکار و گیج کننده ی inception روز ها و ماه ها ذهن تماشاگران را درگیر خود کرده بود. به قدری تماشاگران سعی در درک این فیلم کردند که باعث میشد تماشاگران بارها به سینما بازگردند تا شاید این بار معمای و مفهوم آن را متوجه شوند.

درون خاوب ها به خواب رفتن و درون آن دوباره به خواب رفتن ، این مفهوم بنیادی این فیلم بود. که به صورت داستان های تودر تو و به هم پیوسته فیلم را هدایت میکرد. انتهای این فیلم نیز به قدری گنگ است که ساعت ها آدم را به فکر وا میدارد.

9- moon

این فیلم در 2009 اکران شد و توجه طرفداران فیلم های فضایی و معمایی را به خود جلب کرد. با وجود این که فیلم به صورت خطی پیش میرود و از اول داستان سیر یکسانی را دنبال میکند. اما در آخر فیلم باعث می شود تمام یافته ها و افکار شما غلط به نظر برسد. در نتیجه شما متوجه مفهوم کلی فیلم نخواهید شد.

10 فیلم معمایی که باید چند بار تماشا کرد تا متوجه آن شد - inception و نه فیلم مانند آن - فیلم های مشابه inception - فیلم های شبیه inception

8- interstellar

با وجود این که این فیلم بر خلاف فیلم های علمی تخیلی فقط جنبه ی علمی و واقعیتی دارد.

و اصلا تلاسی به توضیح دادن حقایق علمی در این فیلم نمیکند. و این وظیفه ی شماست که خودتان این حقایق را کشف کنید. و این باعث شد که برای فهمدین برخی اتفاقات شما گیج شوید.

7- vertigo

یک فیلم کلاسیک از هیچکاک ، بدون شک این یکی از بهترین فیلم های هیچکاک است. البته هیچکاک در کنار فضای ترسناک فیلم های خود همواره مقداری عنصر معمایی استفاده میکند . اما هیچ کدام به اندازه ی ورتیگو جنبه ی معمایی ندارد.

داستان فیلم بر اساس یک نظریه ی ساده است. کارآگاه اسکاتی توسط یکی از دوستانش استخدام شده تا همسر دوست خود را تعقیب کند. این تعقیب به ماجرا هایی گنگ و ترسناک تبیدل میشود.

10 فیلم معمایی که باید چند بار تماشا کرد تا متوجه آن شد - inception و نه فیلم مانند آن - فیلم های مشابه inception - فیلم های شبیه inception

6- the machinist

یکی از بهترین بازی های کریستین بیل در این فیلم اتفاق می افتد. برای ایفای نقش ترور رزنیک ،کریستین بیل چندین کلیو وزن خود را کاهش داد. فیلم شامل چندین اتفاق سورئال و غیر واقعی است که داستان فیلم را پیچیده میکند.

ترور علت کاهش وزن عجیب خود را نخوابیدن بیان میکند. اما ماجرای واقعی فیلم مانند پازل در سری اتفاقات عجیب آن پنهان شده است.

5- pulp fiction

در 1994 بزرگترین شاهکار یکی از بزرگترین کارگردان های تاریخ سینما اکران می شود. پالپ فیکشن از کوانتین تارانتینو . پیشرفت غیر خطی زمان فیلم ، یعنی بیان تیکه تیکه ی فیلم ، در کنار تعداد زیاد شخصیت های فیلم که هرکدام را باید به خودی خود شناخت باعث شده که فیلم به یک معمای غیر قابل انتظار تبدیل شود.

10 فیلم معمایی که باید چند بار تماشا کرد تا متوجه آن شد - inception و نه فیلم مانند آن - فیلم های مشابه inception - فیلم های شبیه inception

4- shutter island

shutter island یکی از تارک ترین و عجیب ترین فیلم های معمایی تاریخ سینما است. موسیقی های عجیب با تنی شدید و فضای تیمارستان کمی این فیلم را ترسناک کرده است.دو کاراگاه به یک تیمارستان در یک جزیره فرستاده میشوند برای یک بازررسی که هرچه بیشتر از ماجرا های آن پرونده پرده برداری میکند ، بیشتر غیر قابل پیشبینی و عجیب میشود.

وصل شدن اتفاقات قدیمی زندگی کارآگاهان و وقایع پرونده ، این بازرسی را از دستان انها خارج میکند و اتفاقات غجیبی میافتد به گونه ای که در انتهای فیلم داستان فیلم را باور نمیکنید. عجیب ترین اتفاق فیلم نتیجه ی انتهای آن است.

3- eternal sunshine of the spotless mind

فیلم eternal sunshine of the spotless mind بر مقیاس افکار جوئل و کلم بوده است. این تقریبا کل ماجرا فیلم است.و به جرئت بزرگ ترین نقظه ی قوت فیلم بوده است.اما همین افکار عجیب در کنار تکته تکه بیان شدن داستان فیلم باعث شده است از فیلم های معمایی باشد. یعنی یکی از فیلم های مانند inception.

و از دیگر جذابیت های این فیلم این است که تمام تکه های پازل آن به یک دیگر به خوبی میخورند.

10 فیلم معمایی که باید چند بار تماشا کرد تا متوجه آن شد - inception و نه فیلم مانند آن - فیلم های مشابه inception - فیلم های شبیه inception

2- memento

چه چیزی عجیب تر از این که ماجرا و خاطرات را مردی بیان کند که هر روز صبح وقایع را فراموش میکند . در کنار این ماجرا داستلن زیبای فیلم و سیر خاص بیان داستان که مانند هیچ کدام از دیگر فیلم های این لیست نیست فیلم را به شدت تبدیل به یک معمای جذاب و سخت کرده است.که باعث شده است در لیست فیلم های مشابه inception قرار بگیرد.

1- synecdoche, new york

نکته ی جالب این فیلم این است. که به نوعی ایده ی تماشاگر را نسبت به فیلم مسخره میکند. و این که پس از تماشای فیلم با سوالات بیشتر نسبت به اول فیلم یا اواسط ان مواجه می شوید. اتفاقات زیاد ، شخصیت های زیاد و معماهای سخت کوچکتر ، معمای اصلی داستان را از شما پنهان کرده اند. باید بارها فیلم را تماشا کنید تا شاید متوجه داستلن فیلم شوید.

 

چه فیلم های دیگری؟

اگر فیلمی بهتر میشناسید که ما معرفی نکردیم در قسمت کامنت ها به دیگر بازدیدکننده های سایت معرفی کنید.

 

 

 

 


7 Comments

10 فیلم شبیه ارباب حلقه ها - فیلم های شبیه ارباب حلقه ها - Irabrod · 2020-04-15 at 5:13 ب.ظ

[…] 10 فیلم های شبیه inception […]

سریال های شبیه game of thrones بازی تاج و تخت -20 سریال مشابه گیم اف ترونز - Irabrod · 2020-04-30 at 12:57 ب.ظ

[…] 10 فیلم معمایی مشابه inception […]

series similar to friends , 30 series to watch if you love friends - Irabrod · 2020-05-22 at 5:09 ب.ظ

[…] 10 puzzle movies similar to inception […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خدمات ایرابرود

تعرفه تبلیغات اینترنتی طراحی سایت و اپلیکیشن رپورتاژ ارتباط با ما

RABROD

Copyright © · All Rights Reserved designed & developed by · irabrod.ir