گیلان

گیلان زمرد زیبای ایران است. گیلان موضوع مقاله ی این هفته ی irabrod است. از زیباترین استان های سرسبز کشور است. گیلان مجموعه ای از شهر های توریستی و زیبای رشت ،فومن، انزلی، تالش ، آستارا ، لاهیجان و… است.

گیلان در مرز غربی استان مازندران ،شرق استان اردبیل و شمال قزوین و زنجان قرار دارد.

مکان های گردشگری تاریخی گیلان

irabrod ماسوله گیلان

ماسوله

ماسوله در 32 کیلومتری غرب فومن یکی از پربازدید ترین جاذبه های گردشگری گیلان است. این روستا حدود 600 نفر جمعیت دارد. ماسوله خاص ترین معماری را در بین روستاهای گیلان و ایران دارد. خانه ها با روکش گل زرد که با گلدان های زیبا آراسته شده اند. هرکدام بر روی سقف دیگری بنا شده اند. در ماسوله ورود وسایل نقلیه (به جز در قسمت های پارک)ممنوع است. تا بافت روستایی حفظ شود. بازار و آبشار ماسوله نیز بسیار دیدنی اند.

irabrod گیلان قلعه رودخان

قلعه رودخان

قلعه رودخان در 25 کیلومتری جنوب غربی فومن قرار دارد. قلعه رودخان یکی از پربازدیدترین اماکن دیگر گیلان است. یک قلعه ی سنگی از دوران باستان است. از سازندگان قلعه رودخان نظر مطمینی نیست. اما شایع ترین فرضیه این است که در دوران ساسانیان برای دفاع در برابر اعراب ساخته شد. سال ها بعد نیز توسط سلجوقیان بازسازی شد.

irabrod گیلان رشت

رشت

رشت مرکز استان گیلان است. و پرجمعیت ترین شهر گیلان است. میدان شهرداری و پارک جنگلی ها و باغ های رشت ،مانند پارک ملت و پارک سراوان از زیباترین پارک های گیلان است. رشت در زمستان و بهار بسیار دیدنی است.کافه های رشت و قدم زدن در روز های بارانی در خیابان گلسار، از تجربه هایی است که نباید در گیلان از دست داد.

لاهیجان

لاهیجان و بوی عطر چای. لاهیجان یکی از سر سبز ترین شهر های گیلان است.منظره ی شهر از بالای شیطان کوه و آبشار زیبای شهر یکی از زیباترین مناظری است که باید در گیلان تماشا کنید.

مکان های گردشگری طبیعی گیلان

irabrod گیلان ویسادار

ویسادار

ویسادار یک آبشار مرتفع و زیبا در کمربندی پره سر در استان گیلان است. منظره ی سرسبز اطراف آبشار و جنگل در کنار رودخانه شفاف آن بسیار دیدنی است. همچنین پل بر فراز آبشار بسیار تجربه ی جذابی برای سلفی گرفتن به گردشگران می دهد.در صورت جمع آوری یک کیسه زباله به گردشگران بلال کبابی رایگان میدهند(سال 1398). با وجود این قانون و دورافتاده بودن آبشار مناظر اطراف تمیز مانده اند.

irabrod گیلان فوشه

فوشه

فوشه یک روستا با ساختار خانه ای پراکنده در جنوب غربی فومن در دهستان گوراب است. مناظر فوشه بکر و دست نخورده اند.رودخانه ی زییبای فوشه مکانی بسیار ایده آل برای پیک نیک و گذران وقت در گیلان است.ساختار روستا از مناظر جنگل و رودخانه جدا است. در شب آسمان فوشه بسیار تمیز و پر ستاره است.

irabrod گیلان آبشار لاتون

آبشار لاتون

لاتون یکی از آبشار های زیبا و مرتفع گیلان است که در دامنه ی رشته کوه البرز و در آستارا قرار دارد.آبشار 105 متر ی در روستای کوته کومه قرار دارد.آبشار لاتون گیلان مرتفع ترین آبشار ایران است.مسیر تپه های جنگلی آبشار بسیار سرسبز و دیدنی است. این منظره از پربازدید ترین اماکن گردشگری گیلان است.

irabrod گیلان پارک صفرابسته

پارک جنگلی صفرابسته

پارک جنگلی صفرابسته از آستانه ی اشرفیه به تونل جنگلی معروف است.زیرا این پارک شامل جاده ای است که از میان درختانی میگذرند این جاده را مسقف کرده اند.درختان زیبا و مرتفع پارک و تنوع آنها منظره ی زیبایی برای عکاسی است.مخصوصا در پاییز و زمستان و یا درون مه این منظره بسیار دیدنی خواهد شد.صفرا بسته از جاذبه های گردشگری بسیار زیبای گیلان است.

irabrod گیلان دیلمان

دیلمان

دیلمان نام شهری در سیاهکل گیلان است.دیلمان به معنی “مکان مرتفع دامداری” است. در بهار و زمستان منظره ی سرسبز این ناحیه که چراگاه انواع دام است بسیار دیدنی است.

irabrod گیلان جنگل گیسوم

جنگل گیسوم

گیسوم یکی از پارک های جنگلی توریستی گیلان است.گیسوم ترکیبی از جاده و درختان مرتفع و دریا است.جنگل گیسوم در کنار ساحل آن بازدیدکنندگان زیادی را به خود جذب میکند.امکنات اقامتی و تفرحی گیسوم نیز مناسب است.

irabrod گیلان پارک سراوان

پارک سراوان

پارک جنگلی سراوان در رشت قرار دارد. در بدو ورودتان یکی از زیباترین مناظر گیلان را مشاهده خواهید کرد.مرداب سراوان پوشیده از گیاهان و سبزه ها به نظر می رسد به جای آب از سبزه ها پر شده است.در این مرداب امکان قایق سواری دارید.در کنار مرداب جنگل زیبای سراوان و امکانات تفریحی آن مثل پنت بال و موتور چهارچرخ سالانه بازدید کنندگان زیادی به خود جذب می کند.

irabrod گیلان تالاب انزلی

تالاب انزلی

تالاب انزلی از جالب ترین اماکن گیلان است.این تالاب سالانه تونع عظیمی از پرندگان را به خود جذب میکند.همچنین در برخی اماکن تالاب زمین های زراعی وجود دارد. علاوه بر پرندگان تالاب زیستگاه آبزیان و گیاهان متنوع نیز هست. از جمله این گیاهان می توان به لاله تالابی اشاره کرد.تالاب انزلی از زیبا ترین مناظر آبی جهان است.

irabrod گیلان

نواحی روستایی

گیلان از سرسبز ترین استان های ایران است.در اطراف روستا ها و شهر های گیلان میتوان مناطقی زیبا یافت.که نام آنها هنوز به گوش ایرانیان نرسیده است.گردشگری گیلان را نمی توان صرفا با چند موضوع بیان کرد.

irabrod گیلان ابتهاج

جاذبه های گردشگری فرهنگی گیلان

گیلان و فرهنگ گیلکی بسیار در زمینه ی موسیقی و لباس های محلی غنی است.همچنین یکی از متنوع ترین منو های غذاهای سنتی را دارد. فرهنگ گیلکی نوروز(علاوه بر نوروز اول فروردین) متمایزی نسبت به سایر نقاط ایران دارد به نام “نوروز بل” . نوروز بل در اواسط تابستان به پاس موج جدید کشت و برداشت های کشاورزی قرار دارد.همچنین گیلان زادگاه شاعران بزرگی چون هوشنگ ابتهاج است.اشعار ابتهاج به زیبایی ارغوان است.

irabrod گیلان اناربیج

غذاهای معروف گیلان

محتویات اصلی اکثر غذا های گیلان سیر و سبزیجات و تخم مرغ و ماهی و بادمجان است.

میرزا قاسمی:  ماده ی اصلی این غذای لذیذ و مشهور بادمجان کبابی است. در کنار گوجه ی له شده و تخم مرغ این غذای لذیذ شکل میگیرد.

اناربیج: اناربیج بسیار شبیه خورش فسنجان است. این غذا از گوشت قلقلی های پخته شده با رب و آب انار و گردو و سبزیجات شکل گرفته است.

ترش تره: ترش تره از غذاها گیاهی گیلان است.که از پخت سبزی مخصوص و برنج و سیر و تخم مرغ و… شکل می گیرد.

شش انداز بادنجان: از دیگر خورش هایی که به فسنجان شباهت دارد. از بادمجان و رب انار و… شکل می گیرد.

واویشکا: از غذاهایی که در بازار ها و خیابان های گیلان نیز پیدا می شود. از گوشت چرخ کرده و پیاز و سیر و…شکل می گیرد.این غذا طرز پخت های متفاوتی دارد.

کویی تره: خورش تهیه شده از کدو حلوایی و سیرو گردو و  رب انار.

سیر قلیه گیلانی: مرغ پخته شده در ترکیبی از برگ سیر و پیاز و تخم مرغ و لپه.

املت لوبیا: یکی از دیگر غذاهای بسیار محبوبی که در خیابان و ها بازار های رشت یافت می شود.

هتل های معروف گیلان

هتل معین

گیلان-فومن-جاده ماسوله

 

تلفن:01334734458

هتل دلفین

استان گیلان-بندرانزلی-بلوار

بندر

 

تلفن: 01343444000

هتل رسپینا

استان گیلان – لاهیجان – جاده لنگرود

 

تلفن: 01342368001

اطلاعات کلی گیلان

جمعیت: 2.5 میلیون نفر.

پایتخت: رشت.

زبان: فارسی،گیلکی،تالشی.

حداقل پول لازم برای گردش در یک روز: به پیشنهاد irabrod در سال 1398 روزانه240 تومان.

سوغات: حصیر، نمد، بافتنی ، سیر ، رشته خوشکار ، شیرینی فومنی، زیتون، چای.

irabrod گیلان

اقتصاد و تجارت گیلان

محصولات دریایی و کشاورزی بزرگترین سهم بازار تولیدات استان گیلان است. علاوه بر این سالانه توریسم و گردشگری سود بسیار زیادی برای استان گیلان تولید میکند. بهترین کسب و کار قابل ایجاد در گیلان کافه ، بوتیک و … است.

irabrod گیلان دانشکده فنی فومن

تحصیل در گیلان

تحصیل در فومن

دانشکده فنی فومن، یکی از پردیس های مهندسی دانشگاه تهران است که توسط مهندس موسوی در سال 1388 در فومن احداث شد. در حال حاضر (سال 1398) این دانشکده حدود 700 نفر دانشجو دارد.رشته های کارشناسی دانشکده فنی فومن شامل مهندسی کامپیوتر، مهندسی شیمی ، مهندسی صنایع و مهندسی نفت است.در حال حاضر سه تا از رشته های مذکور دارای هییت علمی میباشند.در مقطع ارشد نیز رشته های مهندسی شیمی گرایش طراحی فرآیند های جداسازی و مهندسی صنایع گرایش صنایع در حال تدریس است. میانگین رتبه های قبولی دانشکده در سال 1398 حدود 5000 است. در صورت فارغ التحصیلی از دانشکده فنی فومن مدرک دانشگاه تهران با مهر دانشکده فنی فومن دریافت خواهید کرد. استادان دانشکده اکثرا از دانشگاه گیلان و تهران میباشند.

دانشکده دارای دو عدد خوابگاه برادران در نزدیکی خود ساختمان و محیط دانشکده (ولی خارج از آن) است.خوابگاه ها سه طبقه و دارای حیاط، نماز خانه و رخت شویی و یک بوفه می باشند.در هر طبقه حدود 20 اتاق ، دو آشپزخانه و یک سالن مطالعه میباشد.هر اتاق شامل یک میز ، چهار صندلی ، یک یخچال و سه تخت دو نفره میباشد.طبقه ی سوم خوابگاه برادران شماره دو همه سال برای دانشجویان ارشد بوده است. برادران باید تا قبل از ساعت دوازده شب به خوابگاه خود بازگردند.خوابگاه خواهران در اطراف خود شهر قرار دارد و شامل چند عدد واحد مسکونی می باشد.برای رفت و آمد خواهران دانشکده یک سرویس فراهم کرده است که در ساعات مشخص بانوان را از خوابگاه به دانشکده و برعکس جابه جا می کند. خوابگاه های دانشکده از لحاظ نظافت و امکانات رفاهی از بسیاری از خوابگاه های دانشگاه های دیگر برتر است.

دانشکده فنی فومن در جاده ماسوله قرار دارد. محیط دانشکده بسیار سرسبز است.شامل یک ساختمان اصلی دو طبقه شامل کلاس ها و واحد های اداری ، سایت ،کتابخانه ، اتاق هییت ها علمی ، اتاق انجمن های علمی و اتاق اساتید مدعو است.در حیاط دانشکده 4 آلاچیق و یک کتابخانه مهربانی (که اکثر فعالیت های دانشجویی در این مکان برگزار می شود) و باشگاه ورزشی و سلف و بوفه است.

از دیگر دانشگاه های مطرح میتوان به دانشگاه سراسری گیلان اشاره کرد.این دانشگاه بازه ی زیادی از رشته ها را پوشش میدهد.

نکات برای مهاجرت به گیلان

هزینه ی خانه در روستاهای اطراف شهر ها بسیار مناسب است.همچنین هزینه ی خورد و خوراک و محصولات دامی و زراعی در سبزترین خطه ی ایران قیمت مناسبی دارد.اما امکانات شهر ها و روستا های گمنام کامل نیست. برای مثال نزدیک ترین بیمارستان به فومن در بین فومن و صومعه سرا قرار دارد.اما اگر مایل به زندگی در شهر های بزرگ مثل رشت یا انزلی دارید،کمی قیمت خانه و زمین بیشتر است.هزینه ی رفت و آمد بین شهر ها و روستا های گیلان بسیار به صرفه است.شما میتوانید در روستاها یا شهر های کم جمعیت ساکن شوید.اما در شهر های بزرگ مشغول کار شوید. در صورت احترام به فرهنگ و آداب و رسوم اهالی گیلان،مردم نیز به شما احترام میگذارند و بسیار مردم نواز اند.

راه های سفر

به رشت سه راه مسافرتی زمینی و هوایی و قطار وجود دارد.در سال 1398 بلیط اتوبوس از 25 تومان تا 200 تومان متنوع است.راه آهن در حال حاضر از تهران به رشت وجود دارد.برای مسافرت از راه آهن باید ابتدا به تهران بروید سپس به رشت.

در irabrod بخوانید

شیراز و گردشگری شیراز و فارس

منابع:

irabrod.ir

guilan.ac.ir

soltansafar

gilan.ir

visitiran

homing.ir

tripadvisor

iranreview

wikipedia


0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خدمات ایرابرود

تعرفه تبلیغات اینترنتی طراحی سایت و اپلیکیشن رپورتاژ ارتباط با ما

RABROD

Copyright © · All Rights Reserved designed & developed by · irabrod.ir