شیراز

شیراز و فارس موضوع این مقاله ی irabrod است.شیراز مرکز استان فارس است. شیراز در ارتفاع 1486 متری از سطح دریا قرار دارد.شیراز در مناطق کوهستانی زاگرس واقع است. و آب و هوای معتدل دارد.شهرداری شیراز شامل 11 منطقه ی مستقل شهری به مساحت 240 کیلومتر مربع است.

irabrod تخت جمشید

مکان های گردشگری تاریخی شیراز یا فارس

تخت جمشید

تخت جمشید فقط یک میراث ملی نیست. این بنا در سال 1979 در میراث جهانی یونسکو ثبت شد. تخت جمشید یا یکی از پایتخت های چهارگانه ی حکومت عظیم هخامنشی بود. ساخت این بنا با داریوش کبیر آغاز شد و هیچ گاه پایان نیافت .!در تخت جمشید کتیبه های هخامنشی از داریوش کبیر ، خشایارشاه ، اردشیر اول وجود دارد. معماری این اثر به قدری باشکوه و زیبا بود که بر معماری سازه های باستانی و مدرن ایران از جمله برج آزادی تاثیر گذار بود. آرامگاه اکثر پادشاهان هخامنشی در کوه های اطراف تخت جمشید قرار دارد. با بازدید از این بنای عظیم گردشگری میتوان خاطره ای به یاد ماندنی از فارس ساخت.

پاسارگاد

آرامگاه کوروش بزرگ موسس حکومت هخامنشی یا پاسارگاد در فارس قرار دارد.پاسارگاد در دوران حکومت کوروش پایتخت ایران بوده است.در پاسارگاد علاوه بر آرامگاه کوروش ، آرامگاه کمبوجیه، کاخ شاهی،استحکامات دفاعی و نقش برجسته ی کوروش قرار دارد.

حافظیه

آرامگاه شاعر نامدار شیراز حضرت حافظ در میان یک باغ و چندین حوض قرار دارد.گردشگران این مکان صرفا فارسی زبانان نیستند.این مکان در شمال شیراز و جنوب دروازه قرآن قرار دارد.این مکان دو صحن شمالی و دو صحن جنوبی دارد که با تالاری از هم جدا شده است. آرامگاه حافظ زیر طاقنمایی با سقف مسی است که در گذر سال ها به رنگ سبز در آمده است.

سعدیه

سعدیه مجموعه ای از صحن و حوض ها و قنات و آرامگاه شاعر بزرگ فارسی زبان سعدی است. همچنین در اطراف آرامگاه سعدی آرامگاه بسیاری از بزرگان دین نیز قرار دارد که به وصیت آنها ، در این مکان دفن شدند. این مکان در اواخر عمر سعدی خانقاه او محسوب میشد. سعدی اواخر عمر خود را در این مکان گذراند و در همان جا دفن شد.

irabrod--شیراز-نصیرالملک

مسجد نصیرالملک

نام دیگر این مکان مسجد صورتی است.این مسجد در محله ی گود عبریان در نزدیکی شاه چراغ در شیراز قرار دارد. شیشه های رنگی این مسجد در نور منظره ای بی بدیل ایجاد میکند. به دلیل همین شیشه ها این مسجد را مسجد صورتی می نامند.یکی از دیگر جلوه های زیبای این مکان گردشگری، کاشی کاری های زیبای مسجد است.در معماری ورودی اصلی از کاشی های هفت رنگ با تزیینات گل سرخ و گل زنبق استفاده شده است.مسجد نصیرالملک دارای دو ایوان است. ایوان جنوبی کاربردی خاصی نداشته و صرفا جهت قرینه سازی با ایوان شمالی ساخته شد.!

نقش رستم

نقش رستم در مرودشت استان فارس و در 6 کیلومتری تخت جمشید قرار دارد.درابتدا نام این مکان،درگذشته دوگنبدان، یا سه گنبدان بوده است .سپس از آنجا که مردم بومی نقوش ساسانی را به شاهنامه و رستم ربط می دادند نام این مکان به نقش رستم تغییر یافت. نقش رستم به نوعی کلکسیونی از آثار باستانی ایران است.نقش رستم شامل آثار کعبه ی زرتشت ، آرامگاه داریوش بزرگ، خشایارشاه،اردشیر اول و دوم از دوران هخامنشی است.همچنین نقش رستم شامل نقوشی از اردشیر بابکان ،پیروزی شاپور بر والرین،بهرام دوم ، آناهیتا و نرسی ، هرمز دوم و شاپور دوم از دوران ساسانی است. همچینی در این مکان آثاری از عیلام باستان نیز وجود دارد.

بازار وکیل

بازار وکیل در شیراز و در نزدیکی ارگ کریمخان قرار دارد. این بازار به دستور کریمخان زند در شیراز ساخته شد.بازار وکیل یک بازار مسقف با کالا های متنوع و رنگارنگ است، که هم جنبه ی خرید و اقتصادی دارد،هم جنبه ی گردشگری.در این بازار همچنین مغازه هایی قرار دارد که نوشیدنی ها و عرقیجات خاص شیراز را می فروشند که در این بازار بسیار تجربه ای لذت بخش است.

ارگ کریمخان

این ارگ به دستور کرمخان زند در شیراز بنا شد. زمانی که کریمخان شیراز را پایتخت معرفی کرد این ارگ ساخته شد تا محل سکونت شاه باشد. در دوران قاجار نیز از این ارگ برای سکونت فرماندار شیراز استفاده میشد.در دوران پهلوی از ارگ به عنوان زندان استفاده میشد. در این ارگ مجموعه ای از اتاق ها، شاهنشین ، حوض و حمام است. این مکان در غروب خورشید بسیاری دیدنی است.

قلعه دختر

ویرانه های قلعه دختر در جاده فیروزکوه در 6 کیلومتری شیراز قرار دارد.این قلعه با قلعه ی همنام خود در کرمان اشتباه گرفته نشود. گفته می شود این مکان را اردشیر ساسانی در اواخر دوره ی اشکانی پیش از پیروزی بر اردوان پنجم ساخته است.معماری این مکان یکی از معدود معماری های موفق برای بنای یک گنبد روی یک مساحت چهارگوش بود.

irabrod- شیراز

مکان های گردشگری طبیعی شیراز یا فارس

باغ ارم

سازنده ی این مکان به درستی مشخص نیست. گفته می شود باغ ارم از دوره ی سلجوقی وجود داشته است. باغ ارم مجموعه ای از یک عمارت زیبا و با شکوه و یک محوطه ی زیبا و موزه است.ایوان و آیینه کاری های باغ ارم بسیار زیبا است.باغ ارم در شمال غربی شیراز قرار دارد.در جنوب باغ رودخانه ی خشک شیراز از شرق ب ه غرب وجود دارد.درختان باغ اکثرا سرو و مرکبات است.

جالبترین قسمت باغ خیابانی است که از شرق به غرب در وسط باغ احداث و در دو طرف آن درختان سرو کاشته‌اند و زیبایی خاصی را داراست. در میان درختان سرو این خیابان سرو بلند قامتی است که از دور جلب توجه می‌کند و بعلت موزون بودن آن آن را سروناز می‌خوانند. نظیر سرو مذکور در سایر باغ‌های شیراز دیده نمی‌شود. صحن باغ را درختان زینتی و سرو و نارنج و انواع گل‌های تزئینی پوشانیده و تزئین نموده‌است.

خانه قوام

باغ قوام یا خانه قوام یا نارنجستان قوام نام بنایی است که توسط قوام الملک در 1252 در شیراز ساخته شد. این مجموعه شامل حمام،حسینیه،مکتبخانه،اندرونی،دیوان خانه و باغ بسیار زیبای از عمدتا نارنج است.پنجره ها و باغ این مکتن بسیار دیدنی است.

آبشار های مارگون

آبشار مارگون در سپیدستان و دهستان مارگون قرار دارد.یکی از زیبا ترین آبشار های کشور است. همچنین در اطراف آبشار و رودخانه آن فضای سرسبز و زیبایی قرار دارد.آبشار سرچشمه ی رود است.آبشار از هزاران چشمه ای نشات می گیرد که در دل صخره ی کوه است.

باغ دلگشا

باغ دلگشا در شمال شرقی شیراز و در کنار سعدیه قرار دارد.در باغ عمارتی با معماری تاثیر گرفته از معماری ساسانی وجود دارد.عمارت دارای سه طبقه و یک ایوان است.عمارت دارای آینه کاری و نقاشی های بسیار زیبایی است.

در باغ حوض سنگی بزرگی قرار دارد.مساحت باغ حدود 6 هکتار است.درختان باغ اکثرا نارنج و پرتغال اند.که در اردیبهشت شکوفه های آن بسیار زیبا است.

irabrod- شیراز

جاذبه های گردشگری فرهنگی شیراز یا فارس

شیراز تحت حکومت های مختلفی پایتخت کل ایران محسوب می شد. تا قبل از صفویه می توان شیراز و تبریز را مهم ترین شهر های ایران خواند. به همین دلیل همواره از شهر های مهم توسعه ی فرهنگی ایرانیان بوده و هست. از دوره ی هخامنشیان و ساسانیان در این استان آثار باستانی بسیاری وجود دارد. دو تن از بزرگترین شاعران فارسی. زبان کل تاریخ در این استان دیده به جهان گشوده و بستند. همچنین وجود عشایر در این استان و فرهنگ کوچ نشینی و لباس های بومی استان فارس از جلوه های فرهنگی شیراز محسوب می شود.

irabrod--شیراز--کلم-پلو

غذاهای معروف شیراز یا فارس

یخنی نخود: بسیار شبیه آبگوشت با نخود بیشتر است. در بسیاری از نقاط ایران آبگوشت را به سبک این غذا درست می کنند. این غذا به همراه پیاز و ترشی بسیار دلچسب است.

اشکنه شیرازی: با نعناع خشک ،شنبلیله ، تخم مرغ پخته می شود . معمولا به عنوان شام صرف می شود.

قورمه به: ترکیبی از شکر ، به ، زعفران ، گوشت ، پیاز و… غذای بسیار شیرین و دلچسبی است.

کلم پلو: یکی از مقوی ترین و خوش عطر ترین و معروف ترین غذاهای شیراز. عطر این غذا از سبزی های معطر مانند رحون و ترخون می آید.

دوپیازه آلوی شیرازی: ترکیب سیب زمینی ،پیاز،رب و گاهی گوشت خرد شده و آلو که معمولا با نان صرف می شود.

شیراز

هتل های معروف شیراز

هتل سنتی سپهری.

فارس،شیراز،خیابان سنگ سیاه،+98 71 3224 5364

هتل زندیه.

فارس،شیراز،خیابان هجرت +98 71 3223 4234

هتل پنج ستاره چمران.

فارس ،شیراز،بلوار چمران +98 71 3626 2000

irabrod--شیراز--فالوده

اطلاعات کلی فارس

سوغات:عرقیجات، یوخه ، مسقطی ،انجیر،حلوا ،بادام کلوچه و فالوده شیرازی.

جمعیت: 4.8میلیون نفر.

مرکز: شیراز.

زبان:اکثریت فارسی زبان،زبان های لری و قشقایی هم رواج دارد.

حداقل پول لازم برای گردش در یک روز:به پیشنهاد irabrod در سال 1398 روزانه300 تومان.

نکات برای مهاجرت یا تحصیل در شیراز

شیراز دارای سه حوزه ی تحصیلی دانشگاه شیراز و دانشگاه علوم پزشکی شراز و موسسه آموزش عالی ارم شیراز است.دانشگاه شیراز یکی از 29 دانشگاه ایران است که در میان دانشگاه های برتر دنیا قرار دارند.

در اقتصاد و اشتغال شیراز کشاورزی انگور ، نارنج ، انجیر ، خرمالو انار و گندم. صنایع دستی معرق کاری،خاتم کاری. و صنایع نفت،پتروشیمی،سیمان،الکترونیک و نساجی رونق دارد و در صورت اشتغال در این موضوعات به سود خواهید رسید.

قیمت خانه در شیراز (در سال 1398) رو به افزایش است. برای سرمایه گذاری گزینه ی مناسبی است.اما با توجه به قیمت خانه امروزه مهاجرت به شیراز کمی سخت است.

راه های سفر به شیراز

سه راه زمینی، هوایی (با 800 هزار تومان تا 8 میلیون تومان (در سال98)) و راه آهن دارد(700 هزار تومان الی یک میلیون تومان).

منابع:

shirazu.ac.ir

sums.ac.ir

eramedu.ir

fars.ict.gov.ir

shiraz.isiri.gov.ir

fars.farhang.gov.ir

fars.mcls.gov.ir

eligasht.com

kojaro.com

 

 

irabrod.ir


4 Comments

COTION · 2019-08-10 at 3:02 ب.ظ

سلام
پیشاپیش از اینکه یک دقیقه وقتتون رو در اختیار ما میزارید تا با شیوه جدید انتقال پیام آشناتون کنیم سپاسگزاریم.
” کُشِن ، یه انیمیشن 60 ثانیه ای که محصول شما رو با استفاده از موشن گرافی و گویندگی توصیف میکنه . از معرفی برند کسب و کار شما گرفته تا معرفی تک به تک محصولات ، راهنمای استفاده از محصول و فرهنگ استفاده از اون. فرقی نمیکنه چه کسب و کاری داری ، کُشِن هر پیامی که دوست داشته باشی به مخاطبینت منتقل کنی رو با ادبیات ساده و عامیانه انجام میده.
*کُشِن اعتماد مشتری رو افزایش میده*
قیمت هر کُشِن بین 250 الی 400 هزار تومان به ازای هر دقیقه هستش که البته در جشنواره عید تا عید با خرید پکیج میتونی بین 30 الی 50 درصد تخفیف بگیری (فقط تا 31 مرداد)
” ویدیو مارکتینگ بر طبق آمار بررسی شده یکی از بهترین و تاثیرگذارترین روش های بازاریابی آنلاینه. حالا شما به عنوان مدیر یک کسب و کار باید برای پیاده سازی استراتژی ویدیو مارکتینگ خودتون برنامه ریزی کنید و از همه مهمتر اونو به درستی اجرا کنید تا از قافله عقب نمونید”.
برای دیدن نمونه کارهامون به لینک زیر در اینستاگرام مراجعه کن :
https://www.instagram.com/instamotion.ir
و یا از روشهای زیر با ما در ارتباط باش.
http://www.cotion.ir/
09100909938 (تلگرام و واتساپ)
02188930698

فرانسه ، گردشگری یا مهاجرت و تجارت فرانسه - Irabrod · 2019-08-08 at 10:24 ب.ظ

[…] های قابل توجهی از تخت جمشید. راجع به شیراز در irabrod مطالعه […]

گیلان ، گردشگری و مهاجرت و تحصیل گیلان - Irabrod · 2019-08-15 at 8:33 ب.ظ

[…] شیراز و گردشگری شیراز و فارس […]

برنامه ریزی سفر ، چگونه مسافرت خود را به خوبی برنامه ریزی کنید؟ - Irabrod · 2019-08-23 at 10:26 ب.ظ

[…] شیراز ، گردشگری شیراز و فارس […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خدمات ایرابرود

تعرفه تبلیغات اینترنتی طراحی سایت و اپلیکیشن رپورتاژ ارتباط با ما

RABROD

Copyright © · All Rights Reserved designed & developed by · irabrod.ir