معرفی انواع بازی های کامپیوتری برای تمام کنسول ها

انواع بازی های کامپیوتری را در این مقاله به صورت کامل و ریز به ریز به شما معرفی میکنیم. این مقاله را هر گیمری باید بخواند ، چرا که قبل از خرید و تجربه ی بازی ها باید بدانید که سلیقه ی شما در کدام دسته قرار میگیرد ، تا بتوانید بهترین بازی ها را مطابق سلیقه ی خود انتخاب کنید. امیدواریم که از این مقاله لذت ببرید.

1- بازی های اکشن

اولین دسته ی انواع بازی های کامپیوتری ، اکشن است .بازی های اکشن به مجموعه چالش هایی که برای یک شخصیت بازی پیش می آید و بازیکن باید بر آنها غلبه کند گفته میشود. از آنجا که بازی های اکشن به سادگی قابل درک اند به راحتی میتوانند با یک داستان زیبا ترکیب شوند ، امروزه محبوب ترین بازی های کامپیوتری اند.

بازی های کامپیوتری اکشن به زیردسته های زیر تقسیم میشوند.

platformer

بازی های پلتفرمر به بازی هایی گفتخ میشود که شخصیت بازی با موانع دست و پنجه نرم کند (معمولا بازی با دویدن ، پرش یا سقوط  دنبال میشود)

اولین بازی پلتفرمر jumping flash بود که برای ps منتشر شد. معروف ترین بازی Platformer بازی super mario bros بود.

14 تا از بهترین بازی های پلتفرمر

shooter

به صورت خلاصه ، بازی هایی که بیانگر نبرد های تفنگی هستند را شوتر میگوییم.

معمولا شوتر به زیر شاخه های fps (یا اول شخص که بازی از دید اول شخص پیش میرود) ، یا سوم شخص و top down shooters تقسیم میشود.

از معروف ترین بازیز های شوتر میتوان به فورتنایت و کانتر و call of duty اشاره کرد.

30 تا از بهترین بازی های شوتر

انواع بازی های کامپیوتری - معرفی انواع سبک های گیم های کامپیوتری بیش از 40 دسته!

Fighting

به بازی هایی که یک بازیکن ها یک یا چند مبارزه را پیش میبرند گفته میشود. معمولا این مبارزه ها خیابانی و بدون هیچ اسلحه ای پیش میرود. این بازی های یک مجموعه شخصیت که هر کدام قدرت خاص و ضعف خاص خود را دارند ارائه میدهند که بازیکن از میان آنها شخصیت خود را انتخاب میکند و به جنگ دمشن میرود.

از معروف ترین بازی های fighting میتوان به مورتال کمبت و street fighter اشاره کرد.

14 تا از بهترین بازی های مبارزه ای

Beat-em up یا brawler

یک سبک دیگر از بازی های مبارزه ای که این بار به جای این که بازیکن ها نبرد های دونفره یا دوئل را پیش ببرند موج های پی در پی دشمنن را  نابود میکنند. معمولا با اضافه شدن داستان به بازی های fighting این بازی ها ساخته میشود. از جمله معروف ترین این بازی ها prince of persia و god of war و bayonetta است.

20 تا از بهترین بازی های بیتم آپ یا براولر

Stealth

معمولا به بازی هایی که نیازمند دقت و تمرکز بیشتری هستند و فرد باید برای رسیدن به هدف خود در مکان های مناسبی پنهان شود میگویند. از جمله معروف ترین این سبک بازی ها میتوان به dishonored اشاره کرد.

30 تا از بهترین بازی های مخفی کاری یا stealth

انواع بازی های کامپیوتری - معرفی انواع سبک های گیم های کامپیوتری بیش از 40 دسته!

Survival

این سبک بازی ها بیشترین رشد را در میان طرفداران داشته اند. این بازی ها معمولا بر پایه ی یک ماجراجویی یا چالشی است که شرظ پیروزی رنده ماندن است. حال این سبک بازی دو حالت دارد ، یا چندین بازیکن یکدیگر را از میدان به در میکنند. مانند apex , و فورتنایت ، یا یک داستان یا ماجراجویی خطر ناک را پیش میبرند ، مانند last of us و resident evil.

20 تا از بهترین بازی های بقا یا survival

Rhythm

چالش این بازی ها رقص یا موسیقی و غیره است. برای مثال با فشردن دکمه های درست در زمان درست حرکات مخصوص یک رقص یا نت های یک موسیقی شکل میگیرند.

از معروف ترین بازی های این سبک میتوان به guitar hero و یا dance revolution اشاره کرد.

20 تا ازی بهترین بازی های ریتمیک

2. Action-Adventure Games

دومین دسته ی انواع بازی های کامپیوتری ، action adventure است. بازی هایی که عنصر ماجراجویی را به چالش های بازی های اکشن می افزایند action-adventure میگویند. ماجراجویی این بازی ها حالت مختلفی دارد ، میتواند زنجیره ای از کوئست ها و مراحل ریز باشد ، یا میتواند یک کوئست طولانی و داستانی زیبا باشد یا جمع آوری آیتم های مختلف و…

برای مثال میتوان به legend of zelda اشاره کرد. که از هشت دانجن تشکیل شده است که در آن باید تکه های فراموش شده ی یک دانش گم شده را جمع آوری کرد.

action-adventure ها نیز مانند بازی های اکشن انواع مخصوص خود را دارند.

انواع بازی های کامپیوتری - معرفی انواع سبک های گیم های کامپیوتری بیش از 40 دسته!

Survival horror

بازی های survival horror تم و اتمسفر ترسناکی به ماجراجویی شما میدهند. از این مجموعه میتوان به resident evil یا evil within اشاره کرد. که در ماجراجویی شما در مقابله با موج زامبی ها انواع مختلف و ترسناک هیولاها وجود دارد که هیجان را در شما القا میکند.

10 تا از بهترین بازی های ترس و بقا

Metroidvania

اسم این سبک از دو بازی بنیانگزار آن نشات گرفته است. یعنی metroid و castlevania . داستان این سبک بازی ها به صورت خطی پیش نمیرود، یعنی بازیکن گاهی باید بازی را به صورت عقب-رو پیش ببرد ، گاهی داستان در داستان و…و مخصوصا گاهی بازیکن از ادامه ی بازی منع می شود تا زمانی که به یک آیتم یا لول مورد نظر دست یابد.

10 تا از بهترین بازی های مترویدوانیا

3. Adventure Games

سومین دسته ی انواع بازی های کامپیوتری ، adventure games است. این بازی ها بر اساس استایل بازی دسته بندی میشوند نه داستان و محتوای آن. همین امر باعث شده است که این بازی ها خیلی از دیگر بازی ها متمایز نشوند و بازه ی وسیعی از بازی ها را در بر بگیرند. معمولا در این بازی ها بازیکن با محیط تعامل زیادی دارد تا معما ها و پازل های آن را حل کند تا بتواند بازی را ادامه دهد. در این بازی ها معمولا مرسوم است که mini-game یا side-quest قرار دارد.

انواع بازی های ماجراجویی در زیر قرار دارد.

انواع بازی های کامپیوتری - معرفی انواع سبک های گیم های کامپیوتری بیش از 40 دسته!

Text adventures

این بازی ها صرفا در کامپیوتر ها و کنسول ها خلاصه نمیشوند ، حتی در دنیای کتاب ها نیز از این سبک بازی ها دیده ایم. در این داستان ها اتفاقات و حوادث به جای این که با انیمیشن و تصاویر مشخص شود، با متن مشخص میشود. و بازیکن انتخاب هایی دارد که بر روی سرنوشت او تاثیر میگذارد.

7 تا از بهترین بازی های متن محور

Graphic adventures

بر عکس ماجراجویی های بر اساس نوشته ، این ماجراجویی ها با فیلم ها و انیمیشن ها نشان داده میشود.

Visual novels

این بازی ها در ژاپن بیشترین طرفداران را دارد. در این بازی ها شما باید شخصیت مورد نظر خود و ابزار ها و ویژگی های او را ارتقا دهید تا بتوانید از پس موانع پیش روی بازی که به مرور دشوار تر میشوند برآیید. این بازی ها اختیار زیادی به بازیکن ها میدهند که همین امر باعث میشود که بازی پایان های مختلفی داشته باشد.

10 تا از بهترین رمان های تصویری

انواع بازی های کامپیوتری - معرفی انواع سبک های گیم های کامپیوتری بیش از 40 دسته!

Interactive movie

امروزه بسیاری از بازی های rpg (ایفای نقش) به این سبک ساخته میشوند. در یان بازی ها صحنه های اصلی بازی از قبل فیلم برداری میشود و بازکن درون این فیلم ها میتواند به صورت اول شخص ایفای نقش کند. از جمله این بازی ها میتوان به tomb-raider اشاره کرد.

10 تا از بهترین بازی های فیلم تعاملی

Real-time 3D

به جای ایفای نقش در صحنه های از قبل فیلم برداری شده بازیکن در یک جهان سه بعدی کامل ایفای نقش میکند. از جمله این بازی ها میتوان به heavy rain و schenume اشاره کرد.

4. Role-Playing Games

چهارمین دسته ی انواع بازی های کامپیوتری ، role-playing است. شاید دومین دسته از پرطرفدار ترین سبک بازی ها باشد. این بازی ها به صورت ایفای نقش یک قهرمان ، سرباز و یا شخصیت محبوب شما پیش میرود. معمولا این بازی ها در اتمسفر قرون وسطی یا فانتزی پیش میرود. اولین rpg شناخته شده dungeons & dragons است.

از زیبایی های این سبک بازی ها این است که فرهنگ های مختلف جهان در این بازی ها وجود دارد و شاید تنها رسانه ای است که توسط فرهنگ غرب تصرف نشده ست. در این بازی ها با فرهنگ ژاپن ، یونان و اسکاندیناوی میتوان آشنا شد.

انواع rpg به صورت زیر است.

انواع بازی های کامپیوتری - معرفی انواع سبک های گیم های کامپیوتری بیش از 40 دسته!

Action RPG

بازی های rpg که در آن عناصر اکشن وجود دارد. از جمله موارد بارز این بازی ها این است که موفقیت در نبرد های این بازی ها بسیار به مهارت ، سرعت و دقت فرد بستگی دارد. از جمله این بازی ها diablo است.

20 تا از بهترین بازی های action rpg

MMORPG

بازی های massive multiplayer online role-playing games یا به اختصار mmorpg از سال 1970 تا به حال طرفداران مخصوص خود را دارند. در این بازی ها معمولا صد ها بازیکن به صورت آنلاین با هدف مشترک با یکدیگر مقابله میکنند. از جمله این بازی ها میتوان به world of warcraft اشاره کرد.

15 تا از بهترین بازی های mmorpg

Rouguelikes

یک سبک بازی دیگر که بر اساس بنیانگزار آن اسمگذاری شده است. rouge یک بازی دوبعدی کامپیوتری بوده است که در یک دانجن پیش میرفته است. و بازیکن سعی میکرده است دشمنان را شکست دهد تا بتواند ویژگی های مختلف خود را ارتقا دهد.

10 تا از بهترین بازی های روگ لایک

انواع بازی های کامپیوتری - معرفی انواع سبک های گیم های کامپیوتری بیش از 40 دسته!

Tactical RPG

از بازی های rpg که از بازی های تخته ای مختلف تاثیر خود را گرفته است. در این بازی ها قرد با منابع محدودی مانند سربازان ، اسلحه و… به صورت نوبتی سعی در نابود کردن دشمن خود میگیرد.

17 تا از بهترین بازی های نقش آفرینی تاکتیکی

Sandbox RPG

این بازی ها معمولا به صورت openworld است. یعنی بازیکن میتواند آزادانه در دنیایی بزرگی “زندگی کند” یعنی بازیکن میتواند نقاط مختلف دنیای بازی را طی کند ، داستان بازی را پیش ببرد یا درگیر side-quest ها شود. از جمله معروف ترین این سبک بازی ها gta , world of warcraft ,….است.

25 تا از بهترین بازی های سندباکس

First-person party-based RPG

در این بازی بازیکن میتواند به گروه ها بپیوندد ، یا گروهی را هدایت کند تا بتواند ماموریت های سختی مانند تصرف دانجن ها و… را به اتمام برساند. بازی هایی مانند might and magic و bard’s tale از این دسته اند.

انواع بازی های کامپیوتری - معرفی انواع سبک های گیم های کامپیوتری بیش از 40 دسته!

5. Simulation Games

پنجمین دسته ی انواع بازی های کامپیوتری ، بازی های شبیه سازی است . بازی هایی که به شبیه سازی یک جهان واقعی یا فانتزی میپردازد.

Construction and management simulation

بازی هایی که به ساختن و مدیریت شهر ها خلاصه میشود. از جمله معروف ترین این بازی ها میتوان به simCity اشاره کرد.

20 تا از بهترین بازی های مدیریتی

Life simulation

بازی the sims معروف ترین و موفق ترین بازی این دسته است. که تا به حال میلیون ها دلار به فروش رفته است. در این بازی ها شخص کنترل زندگی شخصیت های مصنوعی خود را به دست میگیرد و زندگی آنها را کنترل میکند. و این بخش به کنترل نقاط و افراد اطراف آنها نیز مربوط میشود. برای مثال فرد میتواند حیوان خانگی آنها را پرورش دهد یا محیط کاری آنها را کنترل کند یا خانه ی آنها را تغییر دهد و بسازد و…

انواع بازی های کامپیوتری - معرفی انواع سبک های گیم های کامپیوتری بیش از 40 دسته!

Vehicle simulation

در این بازی ها فرد میتواند هدایت یک وسیله مانند ماشین مسابقه ، کشتی ، هواپیما ، قطار و… را تجربه کند. این بازی ها میتوانند عنصر مبارزه نیز داشته باشند. از جمله معروف ترین این بازی ها need for speed برای هدایت خودرو و metal twist برای مبارزه و هدایت خودرو است.

6. Strategy Games

ششمین دسته ی انواع بازی های کامپویتری استراتژِ است. شاید این دسته سومین دسته ی پرطرفدار بازی های جهان باشد.  در این سبک بازی ها یک فرد کنترل کامل یک محیط با تمام افراد و منابع آن را به دست میگیرد و سعی میکند آن را به بهترین صورت مدیریت کند و رقبا را از نقشه بیرون کند. این بازی ها به تفکر ، مدیریت و دقت بالایی نیاز دارند که فرد بتواند با اتکا بر آن ها بر چالش ها و مشکلات و دشمنان خود پیروز شود.

انواع این بازی ها به صورت زیر است.

4X

اسم این سبک بازی ها بر اساس تعداد ماموریت های اصلی ان است(که ترجمه ی انگلیسی آن ها با ایکس آغاز میشود) 1.کشف کن 2.گسترش بده3.بهره برداری کن4.نابود کن. موفق ترین این سبک بازی ها مجموعه سری بازی تمدن است.

14 تا از بهترین بازی ه ای 4 ایکس

انواع بازی های کامپیوتری - معرفی انواع سبک های گیم های کامپیوتری بیش از 40 دسته!

Artillery

ک بازی نوبتی که در آن نبرد های چند بازیکن با استفاده از تانک ها ، توپ ها و دیگر سلاح های مشابه آن پیش میرود.

6 تا از بهترین بازی های توپخانه ای یا آرتیلری

Real-time strategy (RTS)

بازی های که در عین تلاش برای ارتقای پایگاه ، قلعه ، کشور و … خود باید با دشمن خود مقابله کنید. یعنی همزمان هم باید پیشرفت کنید هم بجنگید. معروف ترین این بازی ها جنگ های صلیبی و staracraft و جنرالز است.

17 تا از بهترین بازی های استراتژیک

Real-time tactics (RTT)

زیر مجموعه ای از RTS که در آن تاکتیک های جنگی تاثیر زیادی دارند.

انواع بازی های کامپیوتری - معرفی انواع سبک های گیم های کامپیوتری بیش از 40 دسته!

Multiplayer online battle arena (MOBA)

ترکیبی از بازی های اکشن ، ایفای نقش و استراتژی است. در این بازی ها معمولا بازیکن درگیر ساخت پایگاه خود نمیشود و پایگاه به آن ها داده میشود. و فرد سعی میکند یک شخصیت را هدایت کند تا به صورت تیمی پایگاه تیم مقابل را نابود کنند. از معروف ترین این بازی ها میتوان به dota2 اشاره کرد.

10 تا از بهترین بازی های موبا

Tower defense

در این سبک بازی ها معمولا یک سیل از دشمنان از راهی از پیش تعریف شده حرکت میکنند. و شما باید در آن راه انواع برج با قابلیت های مختلف قرار دهید تا نگذارید این دشمنان به مقصد خود برسند.

16 تا از بهترین بازی های tower defence

Turn-based strategy (TBS)

این بازی مانند RTS است. اما با یک محدودیت که فرد تنها زمانی محدود در نوبت خود دارد تا حرکات خود را انجام دهد و سپس به صورت نوبتی  ، بازیکن بعدی حرکات خود را انجام میدهد.

انواع بازی های کامپیوتری - معرفی انواع سبک های گیم های کامپیوتری بیش از 40 دسته!

Turn-based tactics (TBT)

مانند TBS اما با این تفاوت که تاکتیک های جنگ بر سرنوشت میدان های نبرد تاثیر زیادی دارند.

Wargame

بازی هایی که نبردی را براساس نقشه ی بازی در آن پیش میبرید.

Grand strategy wargame

بازی که در آن باید هدایت یک امپراطوری ، کشور و یک مملکت را در وسعت گسترده در دست بگیرید.

انواع بازی های کامپیوتری - معرفی انواع سبک های گیم های کامپیوتری بیش از 40 دسته!

7. Sports Games

هفتمین دسته ی انواع بازی های کامپیوتری بازی های اسپرت است .این بازی ها نیازی به معرفی ندارند. در این بازی ها میدان های ورزش شبیه سازی میشود و بازیکن ها با دیگر بازیکن ها یا رقبای کامپیوتری رقابت میکنند.

انواع بازی های ورزشی به صورت زیر است.

Racing

بازی هایی که یک مسابقه ی دو ، یا مسابقه ی اتوموبیلرانی، و… را شبیه سازی میکنند. از جمله معروف ترین این بازی ها need for speed , forza است.

Team sports

بازی های ورزشی تیمی در این دسته جای دارند. از جمله این بازی ها nba jam است که مسابقات بسکتبال را در آن هدایت میکنید. اما بدون شک دو تا از محبوب ترین بازی های ورزشی این لیست fifa , pes است که ورزش محبوب فوتبال در آن هدایت مشود.

انواع بازی های کامپیوتری - معرفی انواع سبک های گیم های کامپیوتری بیش از 40 دسته!

Sports-based fighting

همانند آنکه از نام این سبک بازی ها پیداست بازی های ورزشی بر اساس مبارزات مانند بوکس ، کشتی و… در این دسته قرار میگیرد. از جمله بازی های محبوب این سبک fight night است.

8. Puzzle Games

هشتمین دسته ی انواع بازی های کامپیوتری بازی های پازل است. در این بازی ها بازیکن در یک صفحه یا در یک دنیای مجازی باید سعی کند با جمع آوری سرنخ ها ، یا در کنار هم چیدن قطعات یک معما را حل کند.

Logic game

در این بازی ها بازیکن باید سعی کند یک پازل را حل کند یا از یک ماز پیروز بیرون آید. یعنی بازی هایی که کلا نیاز به حتی کمی تفکر دارند. این بازی ها بازه ی وسیعی دارند و بازی های زیادی را شامل میشوند.

انواع بازی های کامپیوتری - معرفی انواع سبک های گیم های کامپیوتری بیش از 40 دسته!

Trivia game

در این بازی ها مانند خیلی از مسابقات تلوزیونی بازیکن باید در مدتی مشخص جواب تعدادی سوال را بدهد و امتیز کسب کند. این بازی ها در سال های اخیر طرفداران خود را جذب کرده است.

9. سایر دسته ها

امروزه بازی ها دیگر در دسته های خاصی محدود نمیشوند. که دسته های زییر از جمله دسته های مد نظر ما است.

Idle gaming

به بازی هایی که کمترین میزان درگیری بازیکن را نیاز دارد گفته میشود. مثلا بازی هایی که با یک یا چند کلیک یک مرحله به پایان میرسد.

انواع بازی های کامپیوتری - معرفی انواع سبک های گیم های کامپیوتری بیش از 40 دسته!

Programming game

این بازی ها به تازگی پدیدار شده است. در این بازی ها برای دستیابی به یک مرحله ی بعدی شما باید یک معمای کدزنی به هر زبان برنامه نویسی را حل کنید. این بازی ها برای مهارت های برنامه نویسی بسیار مفید است.

Board game/card game

از نام این بازی ها همه چیز مشخص است و نیازی به توضیح ندارد.

Massive multiplayer online (MMO)

به بازی هایی که عموما از طریق اینترنت اجرا میشوند. و بازه ی وسیعی از بازیکن ها را پوشش میدهند ، بازی های mmo میگویند. معروف ترین این بازی ها minecraft است.

انواع بازی های کامپیوتری - معرفی انواع سبک های گیم های کامپیوتری بیش از 40 دسته!

Advergame

به بازی هایی که برپایه ی تبلیغ یک محصول ساخته میشوند advergame میگویند . برای مثال فکر کنید در یک بازی اتوموبیل رانی تنها ماشین های شرکت پورشه موجود باشد.

Art game

بازی هایی که یک احساس ، یک هنر ، یک استعداد را نمایش می دهند یا ارتقا میدهند ، این بازی ها معمولا یک ماجرا و داستان را دنبل نمیکنند. برای مثال بازی کوزه گری که مدتی در اندروید محبوب شده بود یک art game است.

Educational game

بازی هایی که اهداف آموزش دارند ، برای مثال ارتقا هوش ریاضی با حل کردن معما های ریاضی و…

انواع بازی های کامپیوتری - معرفی انواع سبک های گیم های کامپیوتری بیش از 40 دسته!

Exergame

بازی هایی که اصولا با ورزش ادامه پیدا میکنند بازی های exergame میگویند.


0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خدمات ایرابرود

تعرفه تبلیغات اینترنتی طراحی سایت و اپلیکیشن رپورتاژ ارتباط با ما

RABROD

Copyright © · All Rights Reserved designed & developed by · irabrod.ir