بهترین بازی های استراتژیک 4x یا 4 ایکس : در این مقاله 14 تا از بهترین بازی های سبک 4اکس زیر مجموعه استراتژیک را بررسی میکنیم. بازی های استراتژیک همواره در بین محبوب ترین ژانر های گیم بودند. و یکی از زیرشاخه های این سبک بازی ها 4اکس هست. این سبک برای آنها که بیشتر از نبرد و جنگیدن ، ساخت و ساز و مدیریت و سیاست و تکنولوژی را دوست دارند انتخاب خوبی است.

 

بازی های شبیه تمدن

بازی های شبیه ورد آف وارکرافت

10 فیلم شبیه جنگ ستارگان

20 تا از بازی های شبیه سازی مدیریتی

12 بازی شبیه جنگ های صلیبی

سبک 4x چیست

بازی های استراتژیک 4اکس سبکی از بازی های استراتژیک است که ترکیبی از real time و استراتژس نوبتی محسوب میشود. در این سبک بازی ها بر خلاف دیگر بازی های استراتژیک تمرکز اصلی به جای نبرد و جنگ ، راهبرد های دیگر شکل گیری یک امپراطوری نظیر تکنولوژِ و اقتصاد  مطرح است.

تمام ژانر های بازی های کامپیوتری

14 تا از بهترین بازی های استراتژیک 4x

14-master of orion

بازی زیبای master of orion شاید قدیمی ترین بازی این لیست باشد. اما همچنان یکی از زیباترین بازی های استراتژیک 4x است که اتمسفر فضایی و علمی تخیلی دارد. این بازی مدت کوتاهی پس از اولین بازی موفق تمدن در ۱۹۹۱ منتشر شد. و اولین بازی سبک 4x محسوب میشود که بازی را از فضای خاکی کره زمین خارج کرد و نقشه ی گسترده تری نظیر فضا را وارد این عرصه کرد.

 

14 تا از بهترین بازی های استراتژیک 4x یا 4اکس برای کامپیوتر

13-sid meier’s alpha centauri

امکان ندارد طرفدار بازی های 4x و حتی بازی های استراتژیک باشید و با نام sid meier’s آشنا نباشید. بازی sid meier’s alpha centauri به نوعی ادامه ی اولین نسخه های بازی تمدن محسوب میشود. با این تفاوت که به جای دنیای واقعی و تاریخی ، عناصر علنی تخیلی را وارد بازی میکند. در این بازی ۷ نژاد وجود داشت که هر کدام در کهکشان alpha centauri سعی دارند در رقابتی که میان آنها است پیروز شوند و هرچه بیشتر نژاد خود را به پیروزی نزدیک کنند.

 

12- sword of the stars

رسیدیم به رتبه ی 12 ام بهترین بازی های استراتژیک 4x ، مانند دیگر بازی هایی که تا اکنون معرفی کردیم ، sword of the star نیز در کهکشان و محیط علمی تخیلی و سفینه های فضای سیر میکند.

اما کمی برای انها که حوصله ی دیپلماسی یا تامین ملیشت ساکنین را ندارند و سرشان برای جنگ درد میکند گزینه ی بهتری است.

در این بازی شما از میان ۴ نژاد مختلف نژادی را انتخاب میکنید و از صفوف ارتش انها عبور میکنید تا بتوانید بر کهکشان حکومت کنید.

 

14 تا از بهترین بازی های استراتژیک 4x یا 4اکس برای کامپیوتر

11- sins of a solar empire

البته sins of a solar empire در اصل در سبک استراتژی های realtime است تا 4x اما عناصری از 4x نیز در دل این بازی دیده میشود. مانند دیگر بازی های این لیست اتمسفر بازی در فضا پیش میرود. با انتشار نسخه rebellion گرافیک بازی بسیار بهتر و زیبا تر شد ، که باعث تمایز آن از دیگر بازی هایی که تا به حال معرفی کردین میشود.

 

10- warlock master of the arcane

ثابت شده است که عناصر فانتزی میتوانند ترکیب خیلی خوبی برای بازی های استراتژیک باشند. از جمله مثال های مطرح برای این ادعای ما میتوان به stronghold legends , یا age of mythology و …. اشاره کرد.

در سبک استراتژی های 4x عموما بازی های استراتژیک فانتزی از بازی age of wonders الهام گرفته اند. اما warlock master of arcane از مجموعه بازی های تمدن الهام گرفته است و تمرکز اصلی خود را روی المان های استراتژیک گذاشته است. به همین علت اگر خواستید بازی تمدن را با کمی چاشنی فانتزی امتحان کنید ، این بازی گزینه ی خوبی محسوب میشود.

 

14 تا از بهترین بازی های استراتژیک 4x یا 4اکس برای کامپیوتر

9- endless legend

بازی endless legend نیز مانند وارلاک عناصر فانتزی را وارد بازی های استراتژیک 4x کرده است. البته این بازی یک امتیاز خاص و بسیار خوب دارد . این که نژاد های بازی امتیازهای خاص تری نسبت به بازی های دیگر دارند.

برای مثال در اکثر بازی های استراتژیک حکومت ها زمانی که شهری میسازند باید آن شهر تا انتهای بازی در همان نقطه بماند. اما نژادی در endless legend این قدرت را دارد که شهر های خود را در طی بازی حرکت دهد. یا نظادی دیکر در کل بازی تنها حق داشتن یک شهر دارد. نمونه ی کمی مشابه از این امتیاز در تمدن ۵ دیده شد ، که نژاد ونیز ، تنها حق حکومت به یک شهر را داشت. اما حتی تمدن ۵ نیز چنین تنوعی از خصوصیات خاص نژاد ها را نداشت.

 

8-star ruler 2

بازی starruler در رتبه ی هشتم بهترین بازی های استراتژیک 4x قرار گرفت . مانند sins of solar empire بازی star ruler نیز ترکیبی از real time و 4x محسوب میشود. اما امتیازات زیادی نسبت به ان دارد.

اول این که تا حد زیادی امکان شخصی سازی سفینه های فصایی را دارید. و دیگر این که نقشه های بازی و ظرفیت ان به حد شگفت انگیزی بزرگ است. این امتیازات این بازی را به یکی از بهترین بازی های سبک 4x تبدیل کرده است.

 

14 تا از بهترین بازی های استراتژیک 4x یا 4اکس برای کامپیوتر

7-stellaris

بازی زیبای stellaris هم از بازی های مثال زدنی استراتژیک 4x است. این بازی هم در تم و اتمسفر فضا و علمی-تخیلی پیش میرود. از نقاط قوت این بازی ، نقشه ی پهناوری از فضا است ، که در آن ریز ترین جزئیات رعایت شده است.

 

6- stars in shadow

بازی stars in shadow با بودجه ای بسیار کم در ۲۰۱۷ ساخته شد. اما این بودجه ی کم هرگز روی کیفیت و گرافیک بازی تاثیر نگذاشت.

از ویژگی های بازی امکان شخصی سازی زیاد در بازی است. از ایراداتی که به سبک 4x وارد است این است که تمرکز مناسبی روی نبرد ها ندارند ، عموما نبردی رخ نمیدهد و صرفا نتیجه ی نبرد مشخص میشود. این نکته در این بازی هم ملموس است ، اما بازی stars in shadow نبرد تاکتیکی قوی تری از دیگر بازی های 4x دارد.

 

14 تا از بهترین بازی های استراتژیک 4x یا 4اکس برای کامپیوتر

5-polaris sector

این بازی شباهت های زیادی با بازی های تمدن دارد. برای مثال سیستم پیشرفت علم دارد که به شما تکنولوژی های پیشرفته تر میدهد. همچنین میتوانید با جاسوسی ها و دیپلماسی مسیر تمدن را تغییر دهید.

به یاد دارید که ذکر کردیم بازی های 4x سیستم نبرد جالبی ندارند؟ این بازی استثنا است. و تمرکز مناسبی روی نبرد دارد. تنوع نیروها و توانایی های نیرو ها هر چه بیشتر نبرد را برای شما جذاب میکنند.

 

4- endless space 2

بازی ها معمولا از لحاظ سیستم بازی ، داستان آن ، شخصیت ها و نژاد ها و گرافیک انها مقایسه میشوند. بازی endless space 2 بدون شک از لحاظ کیفیت و داستان عالی است.

مانند endless legend این بازی نیز نژاد های کاملا متفاوت و پیچیده ای دارد ، که هر کدام از تفاوت های خود به عنوان امیتاز استفاده میکنند.

 

14 تا از بهترین بازی های استراتژیک 4x یا 4اکس برای کامپیوتر

3-civilization

کل مجموعه بازی های تمدن زیبا اند. برخی از آنها کمی ضعیف تر از بقیه و برخی دیگر به نوعی شاهکار محسوب میشوند. از جمله شاهکار های تمدن بازی تمدن ۵ است. که هنگام انتشار ، موفقیت و فروش بی نظیری داشت.

این بازی ها ویژگی های خوب زیادی دارند. نظیر تنوع نژاد های بسیار زیاد ، dlc های مثال زدنی ، پیشرفت و تکامل بشر از باستان تا دنیای مدرن ، سیستم علم و دانش و فرهنگ و دین و….. همه از عناصری هستند که بیش از پیش این بازی را زیبا کرده اند.

بازی های شبیه تمدن

 

2-warhammer 4000 gladius :relics of war

بازی های وارهمر عموما شهرت و محبوبیت زیادی دارند. اما در این لیست بهترین آنها را قرار دادیم ، warhammer gladius تاکید زیادی بر محیط دارد. یعنی برای این که بتوانید با موفقیت در طی زمان رشد کنید ، باید به این مهارت برسید که به درستی از محیط اطراف خود استفاده کنید یا آن را تغییر دهید.

مانند مجموعه تمدن ، این بازی هم تنوع زیادی در همه چیز علل خصوص نژاد ها دارد. که تجربه ی این بازی را هر چه بیشتر دلنشین میکند.

 

14 تا از بهترین بازی های استراتژیک 4x یا 4اکس برای کامپیوتر

1- age of wonders : planetfall

پس از یک مجموعه از اتفاقات ، اتحادیه کهکشانی از هم میپاشد ، و نژاد های مختلف سعی دارند آینده ی انسان را خودشان رقم بزنند. 6 نژاد وجود دارد که هرکدام قدرت های خاص خود را دارند. برخی ، سوار دایناسور میشوند و برخی شمشیرزنان ماهری هستند و… بازی از هر لاحظ بی نقص است ، و سیستم های مختلفی دارد که باعث میشود نتوانید تنها با اتکا بر ارتش خود ، در این ماموریت پیروز شوید.

 


0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خدمات ایرابرود

تعرفه تبلیغات اینترنتی طراحی سایت و اپلیکیشن رپورتاژ ارتباط با ما

RABROD

Copyright © · All Rights Reserved designed & developed by · irabrod.ir