نوروز از چه زمانی آغاز شد ؟ تاریخچه ی نوروز – نوروز در اسطوره ها و شاهنامه

نوروز از چه زمانی آغاز شد ؟  تاریخچه ی نوروز – نوروز در اسطوره ها و شاهنامه را در این مقاله ی ایرابرود به شما ارائه می دهیم.

نوروز چیست؟

در گاهشمار هجری خورشیدی لحظه ی تحویل سال یعنی نخستین روز (هرمزد روز یا اورمزد روز) از ماه فروردین است. در کشور هایی مانند ایران و افغانستان نوروز شروع تقویم رسمی کشور محسوب می شود. این روز در اکثر کشور های جهان از جمله ایران ،تاجیکستان ، پاکستان ، افغانستان ، ترکمنستان ، روسیه ، ازبکستان ، ترکیه ، عراق و حتا هند و کانادا و آمریکا و کشور های اروپایی جشن گرفته می شود.

امروزه نوروز دو معنی دارد:

  1. نوروز عام یا نوروز کوچک: معادل نخستین روز فروردین
  2. 2. نوروز خاصیا نوروز بزرگ: معادل ششم فروردین با نام روز خرداد

نوروز کوچک یا نوروز عامه چیست؟

شاه ساسانی در پنج الی شش روز اول فروردین مردم عامه نظیر موبدان و دین مردان و کشاورزان و… را میپذیرفت و مردم از وی در امور زندگی طلب کمک و یاری میکردند. تا ششم فروردین شاه تمامی قول ها و کمک های خود را به انجام می رساند.

نوروز بزرگ یا نوروز خاص چیست؟

ماه های اوستایی و پارسی و معنی آنها در اینجا بخوانید

نوروز خاص به ششم به بعد فروردین گفته می شود که شاه ساسانی این جشن باستانی را با اقوام و آشنایان خود می گذراند.

نوروز بزرگ از شش فروردن که روزی مقدس برای ساسانیان بوده آغاز می شود. گفته می شود روز شش فروردین روز تولد و پیامبری زرتشت بوده است.و همچنین روز پیروزی آب و تابستان بر دیو خشکسالی. در شاهنامه گفته شده که روز کین سیاوش در ششم فروردین بوده. به ششم فروردین خرداد روز گویند.

نوروز از چه زمانی آغاز شد ؟ تاریخچه ی نوروز - نوروز در اسطوره ها و شاهنامه

کلمه ی نوروز در اوستا و ایران باستان

واژه نوروز از زبان اوستایی برگرفته شده. مورخان معادل اوستایی نوروز را در زبان اوستایی navaka raocah (ناواکا رااوکا) حدس می زنند.

در ایران باستان از نوروز با نام “ناوا سردا” یعنی سال نو یاد میکنند. و سغدیان و خوارزمشاهیان نوروز را نوسارد یا نوسارجی با همین معنی ادا می کردند.

اما کلمه ی نوروز (nowrouz) در فارسی کنونی و در بسیاری از نوشته های سیاسی و یونسکو در حال حاضر استفاده میشود.

نوروز از چه زمانی آغاز شد؟

به درستی مشخص نیست. برخی نوروز را به بابلی ها اقتباس می دهند و برخی دیگر از زرتشت به عنوان بنیان گذار نوروز یاد می شود. رواج نوروز در ایران به پس از حمله ی کوروش بزرگ بارمیگردد.

در شاهنامه و تاریخ طبری جمشید و در برخی متون دیگر کیومرث (اولین انسان در شاهنامه) بنیانگذار نوروز هستند.

نوروز در اسطوره ها

در سنگ نگاره های ایرانی در تخت جمشید ، شیرو گاوی در حال نبرد وجود دارد. که شیر نماد خورشید و گاو نماد زمین است. بنا بر اسطوره ها در نوروز توان و قدرت شیر و گاو برابر است.

در شاهنامه آمده است که جمشید پس از شکست دادن دیو ها در آذربایجان تاجگذاری میکند و با رسیدن نور خورشید به تاج طلایی او، جهان نورانی شد و مردم شادی کردند. و آن روز را نور روز نامیدند. همچنین در نوروز جمشید جهان غیب را در جام جهان نما مشاهده کرد. و کیخسرو در نوروز در جام جهان نما مکان بیژن را مشاهده کرد و رستم را به دنبال وی فرستاد.

 

نوروز در زمان سلسله هخامنشیان

آداب و رسوم ایرانیان باستان در نوروز – فال حافظ از چه سنتی آمده؟ در اینجا بخوانید.

در سنگ نوشته های هخامنشی اشاره ای به نوروز نشده است. اما نگاره های تخت جمشید نشان می دهد که هخامنشیان نوروز را به صورت کامل جشن می گرفتند.

برخی می گویند که کوروش بزرگ نوروز را جشن ملی اعلام کرده. و در این روز به ترفیع سرباز ها و پاکسازی شهر ها و خانه ها وبخشش محکومان می پرداختند. و سپس این آیین به دیگر پادشاهان که میخواستند همانند کوروش باشند انتقال یافت.

در دوران هخامنشی جشن نوروز در میان 21 اسفند الی 19 اردیبهشت برگزار می شد.

در جشن نوروز هخامنشی جشن هایی در تخت جمشید برگزار می شده است و ساتراپ ها و سیاستمداران دیگر ملل، از دروازه ملل تخت جمشید هدایای خود را به سوی شاه کبیر می بردند.

نوروز در زمان اشکانیان و ساسانیان و پذیرش نوروز در روم

در زمان اشکانیان و ساسانیان جشن های زیادی در ایران برگزار می شد که به مهم ترین آنها میتوان به نوروز و مهرگان اشاره کرد.جشن نوروز در زمان ساسانیان حداقل 6 روز به طول می انجامید. نوروز کوچک و عامه و نوروز بزرگ و و خاص در زمان ساسانیان ادا می شد.

گویا در زمان ساسانیان سال کبیسه رعایت نمیشده.در نتیجه جشن نوروز همیشه در بهار نبوده و در فصل های مختلف سال برگزار می شده.

در زمان اردشیر بابکان، رومیان از ایران شکست می خورند و اردشیر بابکان از روم خواست که نوروز در روم به رسمیت شناخته شود و سنای روم این درخواست را قبول میکند. و هرساله در روم نوروز با نام lupercal جشن گرفته میشود.

در زمان ساسانیان 25 روز قبل از بهار انواع حبوبات در دوازده ستونی خستی کاشته می شد. تا روز شانزدهم فروردین هرکدام از این محصول ها که بارور تر می شد، به عنوان محصول اصلی کشاورزان در آن سال انتخاب می شد.

همچنین رواج بوده که در بامداد نوروز مردم به یکدیگر آب می پاشیدند.

رسم عیدی دادن از زمان هرمز دوم با دادن سکه آغاز شد.

در زمان هرمز اول رواج شد که مردم در شب نوروز آتش روشن کنند.

www.irabrod.ir

حقایق جالب راجع به هفت سین – آیا هفت شین حقیقت دارد؟ در اینجا بخوانید.

دعای تحویل سال نو اسلامی به انگلیسی و فارسی – دعای تحویل سال پارسی را اینجا بخوانید.

سال هخامنشی – سال آریایی – سال زرتشتی – معادل با سال نو تقویم های دیگر را در اینجا بخوانید.


2 Comments

تعطیلات رسمی سال 1399 - آیا سال 1399 کبیسه است؟ - Irabrod · 2020-03-19 at 7:58 ب.ظ

[…] تاریخچه ی نوروز – نوروز در اسطوره ها و شاهنامه در اینجا […]

تعطیلات رسمی سال 1400 - مجموع کل تعطیلات رسمی هر ماه از سال 1400 - Irabrod · 2020-04-04 at 6:51 ب.ظ

[…] تاریخچه ی نوروز – نوروز در اسطوره ها و شاهنامه در اینجا […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خدمات ایرابرود

تعرفه تبلیغات اینترنتی طراحی سایت و اپلیکیشن رپورتاژ ارتباط با ما

RABROD

Copyright © · All Rights Reserved designed & developed by · irabrod.ir