اساطیر اسکاندیناوی – اسکول وهاتی دو گرگی که ماه و خورشید را میبلعند

اسکول و هاتی یکی از موضوعات زیبای اساطیر اسکاندیناوی است . هر چند که کمتر به این دو گرگ بدنام و مرموز اشاره شده است ، اما ماهیت داستان آنها جریان زیبایی دارد. در این مقاله به صورت کامل این ماجرا را بیان میکنیم.

فلسفه به زبان ساده : خلاصه نظریات کارل مارکس

روانشناسی به زبان ساده : تئوری برچسب زنی ، چگونه رفتار والدین بر شکل گیری شخصیت کودک تاثیر دارد

تاریخ به زبان ساده: سامورایی ها و بوشیدو ، روح ژاپن

معنی نام اسکول و هاتی یعنی چه ؟

اسکول به معنی the one who mocks یعنی “آنی که مسخره میکند” و هاتی به معنای the one who hates یعنی “آنی که نفرت میورزد” بیانگر دو گرگ غولپیکری است که از پیدایش جهان تا زمان رگناروک برای شکار sol ، ارابه ران خورشید ، و mani ارابه ران ماه آنان را تعقیب میکنند.

دو گرگی که ماه و خورشید را می بلعند - ماجرای اسکول و هاتی

حادثه ی رگناروک

در طی حادثه ی رگناروک که میتوانید در این مقاله کامل در خصوص آن و مرگ اودین ، ثور و لوکی مطالعه کنید. از نشانه های این رستاخیز ،به دام افتادن ماه و خورشید است . یعنی سرانجام اسکول خورشید را و هاتی ماه را میبلعد و سپس تاریکی در جهان فراگیر میشود و آسمان ها از هم میپاشند.

تفاسیر جالب

در برخی نوشته ها اشاره شده است که هاتی گرگی سیاه رنگ است ، که در طی تعقیب ماه ، بدن هاتی تاریکی شب را القا میکند ، و اسکول گرگی سفید رنگ است که در طی تعقیب خورشید روشنی روز را ایجاد میکند.

در برخی مقالات از آنجا که اشاره شده است که انگربودا ، غول همسر لوکی ، مادر دو گرگ هاتی واسکول است . و اسکول گرگی سیاه رنگ و عظیم است که حیاتی ترین نماد جهان یعنی خورشید را میبلعد. از طرفی دیگر مادر فنریر (به مقاله ی رگناروک مراجعه کنید) نیز انگربودا است. و فنریر ،گرگی عظیم سیاه رنگ، حیاتی ترین ایزد اساطیر اسکاندیناوی یعنی اودین را میبلعد. با این شباهت ها برخی باور دارند ، فنریر همان اسکول است. اما برخی داستان به بند کشیده شدن فنریر را مظرح میکنند که با تعقیب و گریز همیشگی ماه و خورشید در تضاد است.

دو گرگی که ماه و خورشید را می بلعند - ماجرای اسکول و هاتی

در برابر فرضیه ی قبلی  شعری حماسی دیگری وجود دارد ، که به کلمه ی Hróðvitnir ( گرگ عظیم )به عنوان پدر هاتی (و میتوان برداشت کرد که پدر اسکول نیز Hróðvitnir است ) اشاره شده است. که در نتیجه ممکن است فنریر پدر اسکول وهاتی باشد.(مادر مشخص نیست).

همان طور که توضیح داده شد ، داستان اسکول وهاتی ابهامات زیادی دارد و در مراجع اصلی کمتر بسط داده شده است ، اما از زیباترین داستان های اساطیر اسکاندیناوی است ، به طوری که امروزه در فیلم ها و گیم های مدرن از آنها استفاده زیادی شده است.


0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خدمات ایرابرود

تعرفه تبلیغات اینترنتی طراحی سایت و اپلیکیشن رپورتاژ ارتباط با ما

RABROD

Copyright © · All Rights Reserved designed & developed by · irabrod.ir