تبلیغات اینترنتی در وبسایت ها

کوروش کبیر و کوروش صغیر – معرفی تمام کوروش های تاریخ : کوروش بزرگ شاید معروف ترین و خوشنام ترین پادشاه ایران باستان بوده باشد. و در تاریخ کمتر دیگر نام او تکرار شده است. اما این دلیل نمیشود که او تنها کوروش تاریخ ایران بوده باشد. در تاریخ سه بار نام کوروش آمده است ، که فقط یکی از آنها متعلق به کوروش بزرگ است. یکی از دیگر کوروش ها پدربزرگ او و دیگری از نوادگان داریوش بزرگ بوده است. با ما همراه باشید.

 

شاید علاقه مند باشید:

گردشگری شیراز و فارس

تاریخچه و سنت نوروز نوروز در اسطوره ها

 

معرفی هر سه کوروش تاریخ : کوروش اول ، کوروش کبیر و کوروش صغیر

کوروش اول

کوروش اول ، پدربزرگ کوروش کبیر بوده است. از او نوشته های زیادی در دسترس نیست. اما از کتیبه های آشوری میتوان برداشت کرد که او پادشاه مستقل انشان بوده است ، که برادر او آریامنس پادشاه پارس بوده است.

در همین کتیبه ها ذکر شده است که نواحی از ایران ، از جمله انشان و پارس و ایلام ، به آشوربانیپال کمک کردند تا در جنگ با بابل پیروز شود. پس از این پیروزی گویا شاه بابل (شمش شوم اوکین) خودکشی میکند.

سپس آشوربانیپال به متحدان قدیمی خود یعنی ایلام و پارس و… حمله میکند و آنها را شکست میدهد. از این پس کوروش اول خراجگذار آشور میشود ، و حتی فرزندی از خود را به عنوان گروگان به آشور میفرستد. تا این که ماد ها قدرت میگیرند و با شکست دادن آشوریان ، نواحی تحت حکومت آنها از جمله انشان و پارس را به چنگ می آورند.

 

معرفی تمام کوروش های تاریخ - کوروش اول ، کوروش کبیر و کوروش صغیر

کوروش کبیر یا کوروش دوم

کوروش کبیر سال ها بعد از شکست آشور بر ضد ماد ها شورش میکند (داستان خواب دیدن شاه ماد و دستور قتل کوروش کبیر بسیار معروف است. )و تمام نواحی تحت حکومت ماد ها را تصرف میکند.

پس از این کشورگشایی ، کشور های همسایه یعنی بابل ، لیدی و مصر نگران پیدایش یک قدرت تازه در منطقه میشوند و  با یکدیگر اتحادی بر ضد پارس ایجاد میکنند. اولین حمله را لیدی (پس از پیشگویی معروف دلفی که پس از حمله ی لیدی ، یک قدرت بزرگ از زمین محو میشود ، آنها این پیشگویی را به فال نیک گرفتند که آن قدرت بزرگ پارس است) میکند. لیدیایی ها سوارکاران بسیار ماهری بودند. و کوروش بزرگ از این نقطه قوت آنها غافل نبود. به همین علت در طلایه ارتش خود از شترسواران استفاده کرد. حیوانی که نفرت اسب از آنها زبانزد بود. پس از نبردی بزرگ لیدی شکست میخورد و از مثلث اتحاد آنها فقط مصر و بابل میماند.

پس از این کوروش به بابل حمله میکند. بابلیان به دیوار های مستحکم و کمانداران قدرتمند خود معروف بودند. به همین علت مدت ها کوروش شهر بابل را محاصره میکند. تا این که مردم شهر دروازه های شهر را برای پارس باز میکنند.

در اینجا بود که کوروش کبیر میشود. نه به علت این که توانته بود دشمنان خود را شکست دهد یا امپراطوری وسیع پارس را ایجاد کند. بلکه به این علت که منشور حقوق بشر را از خود به جای میگذارد و حقوق و انسانیت را در واپسین لحظات تمدن بشر برپا میدارد. پیامبر بودن کوروش بزرگ دروغ است یا حقیقت ؟ اینجا بخوانید.

پس از این پیروزی کوروش به شرق حمله میکند. و قبایل حکومت های شرقی را شکست میدهد. یکی از این قبایل ماساژت ها بودند. که گفته میشود اولین و آخرین شکست کوروش بزرگ در آنجا اتفاق می افتد. و ملکه ی سکا ها دستور میدهد سر از تن جنازه ی کوروش بزرگ جدا کنند و درون ظرفی از خون بگذارند.

البته روایات متعددی از مرگ کوروش بزرگ وجود دارد. برخی دیگر میگویند او در پارس در آرامش مرد. و برخی دیگر عنوان کرده اند که در جنگ با کوشان ، و ارتش فیل سوار آنها زخمی و کشته شد.

 

معرفی تمام کوروش های تاریخ - کوروش اول ، کوروش کبیر و کوروش صغیر

 

کوروش صغیر یا کوروش سوم

نام ضغیر برای کوروش سوم برای تحقیر وی نبوده ، این نام از روی younger یعنی جوانتر یا معادل باjunior است. که در تاریخ او را با کوروش کبیر اشتباه نگیرند. چراکه در کل دودمان هخامنشی ، پس از کوروش کبیر ، تنها یک بار از نام کوروش استفاده شد و آن متعلق به کوروش صغیر بوده است. برخلاف دیگر نام ها نظیر داریوش (darayavaush یا دارایاواوش) ، اردشیر (artaxerxes آرتاژرژس) و اردوان (artabazanus آرتابازانوس) کمتر نام کوروش یا کمبوجیه و بردیا در دودمان سلطنتی دیده میشد.

کوروش صغیر پسر داریوش دوم (با داریوش کبیر یا داریوش اول اشتباه گرفته نشود) بود که در زمان سلطنت پدر ساتراپ و حاکم لیدی و آسیای صغیر بوده است. وی از همان جوانی آرزوی حکومت پارس را داشت. به همین علت وقتی لیساندر (با لیساندری که در مقابل خشایارشاه مقاومت کرد اشتباه گرفته نشود) پادشاه اسپارت را ملاقات کرد ، به این فکر افتاد که با کمک او میتواند روزی پادشاه پارس شود. و لیساندر نیز از این که شاهزاده ای از پارس را متحد خود داشته باشد بسیار شاد شده بود. این شد که لیساندر تصمیم به حکومت بر کل یونان و شکست دادن آتن را گرفت ، و کوروش در طی این مسیر از او پشتیبانی مالی و نظامی میکرد.

زمانی که داریوش دوم بیمار شد ، کوروش سعی کرد با کمک ملکه ی پارس یعنی مادر خود ، پدر را متقاعد کند که او را جانشین خود اعلام کند. اما این نقشه ها شکست خورد و داریوش دوم ، پسر ارشد خود یعنی اردشیر دوم را پادشاه بعدی پارس معرفی کرد. پس از این اردشیر کوروش را دستگیر کرد و قصد داشت او را اعدام کند. اما با مخالفت اشراف روبه رو شد ، در نتیجه او را به ساتراپ لیدی بازگرداند.

کوروش با کمک متحدان قدیمی خود ، یعنی اسپارت ها بر ضد برادر خود قیام کرد و تا دل پارس پیشرفت. در این قیام گزنفون جنرالی و مورخی معروف اسپارت او را همراهی میکرد. شورش تقریبا موفق بود تا این که در جنگی کوروش سوم کشته میشود و سپاه وا فرار میکنند. گزنفون نیز با تمام باقیمانده ی ارتش خود به یونان فرار میکند. و زنده میماند تا تمام وقایع را برای تاریخ بازگو کند. این شورش بسیار به اسکندر کمک کرد تا در آینده بتواند پارس را فتح کند. دیگر دلایل شکست هخامنشیان از اسکندر را اینجا بخوانید. چرا که گزنفون با نقشه ی پارس ، نقاط استراتژیک و سبک نبرد پارسیان به خوبی آشنا شده بود و آنها را برای تاریخ ذکر کرده بود.


2 Comments

یک کوروش توپیایی · 2021-06-15 at 5:25 ب.ظ

korosh.zz رو نمیبینم تو لیستتون امیدوارم اضافش کنید . وگرنه ….

    Irabroder · 2021-06-16 at 8:43 ب.ظ

    خیلی عذر میخواهیم و سعی میکنیم به نویسنده این مقاله هشدار بدهیم تصحیحش کند!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خدمات ایرابرود

تعرفه تبلیغات اینترنتی طراحی سایت و اپلیکیشن مشاوره سئو ارتباط با ما

RABROD

Copyright © · All Rights Reserved designed & developed by · irabrod.ir