10 جایگزین گوشت برای گیاهخواران – چرا گیاه خواری خوب است و انواع رژیم گیاهخواری

جایگزین گوشت برای گیاهخواران چیست ؟ در این مقاله ایرابرود سری به دنیای گیاهخواران میزنیم و سعی داریم ده جایگزین برای گوشت را به شما معرفی کنیم. و این که چرا گیاهخواری خوب است و انواع رژیم گیاه خواری را به شما معرفی میکنیم.

چرا گیاهخواری خوب است ؟

کاهش وزن ، در میان محصولات حیوانی نظیر گوشت و لبنیات همواره درصدی از چربی وجود داشته است. دفع چربی زاید از بدن به راحتی صورت نمی گیرد. حداقل 13 سال به عمر مفید افراد اضافه می شود ، کاهش فشار خون و چربی باعث گردش خون پاک تر در بدن می شود در نتیجه عمر مفید افزایش می یابد. حقوق حیوانات، در دنیای مدرن جمعیت زیاد از انسان ها گوشت مصرف میکنند و تقریبا در تمام منو های غذایی یک حیوان کسشته شده است. این تقاضای زیاد باعث شده است که میانگین رده ی سن حیوانات تا قبل از قربانی شدن کاهش بیابد تا بتواند این تقاضای زیاد برای گوشت را ارضا کند.

چگونه روی افراد در اولین ملاقات بیشتری تاثیرگذاری را داشته باشیم.

انواع رژیم گیاهخواری چیست ؟

وجترین یا وگن یا گیاه خوار

این دسته از افراد هیچ مصولات حیوانی را مصرف نمی کنند. نه گوشت قرمز . نه گوشته سفید. نه محصولات لبنی . نه تخم مرغ و… این دسته از افراد تمام نیاز های پروتئینه ی ناشی از این محصولات را از گیاهان دریافت می کنند. این رژیم سخت ترین رژیم گیاهخواری است. و مناسب افرادی است که میخواهند هیچ آسیبی به دنیای میزبان زندگی خود نرسانند. این رژیم کمترین آسیب را به محیط زیست و جانداران میزند.

10 جایگزین گوشت برای گیاهخواران - انواع رژیم گیاهخواری

لاکتو وگن

این دسته از گیاه خواران محصولات گوشتی یا تخم مرغی استفاده نمی کنند. و رژیم خود را از محصولات لبنیاتی و سبزیجات و میوه جات میچینند. بهترین رژیم برای علاقه مندان به لبنیات

اوو وگن

این دسته از گیاه خواران محصولات گوشتی و لبنیاتی استفاده نمی کنند و رژیم خود را از محصولات لبنیاتی و سبزیجات و میوه جات میچینند. اگر به فراورده های تخم مرغی علاقه دارید این رژیم را امتحان کنید.

لاکتو اوو وگن

این دسته از گیاه خواران از محصولات حیوانی فقط گوشت اسفاده نمی کنند. و در رژیم خود در کنار گیاهان محصولات لبنیاتی و تخم مرغ نیز استفاده میکنند. زیست شناسان بیشتر از باقی رژیم ها این رژیم را توصیه میکنند.

دسته های رژیم نیمه گیاهخوار این رژیم های گیاهخواری برای چه کسانی مفید است ؟

پسکاترین

این دسته از افراد تنها گوشت قرمز و گوشت پرندگان را استفاده نمیکنند. ولی از گوشت آبزیان ، گیاهان ، محصولات لبنی ، تخم مرغ تغذیه میکنند. اگر علاقه ی شما به گوشت آبزیان اجازه نمی دهد گیاهخوار شوید این رژیم را امتحان کنید.

پولوتارین

این دسته از افراد تنها گوشت قرمز و گوشت آبزیان را استفاده نمیکنند. ولی از گوشت پرندگان ، گیاهان ، محصولات لبنی ، تخم مرغ تغذیه میکنند. اگر علاقه ای به گوشت پرندگان دارد که نمیتوانید آنرا کنار بگذارید این رژیم بهترین گزنه برای شما است.

فلکساترین

این دسته از گیاهان و به ندرت از تمام محصولات حیوانی استفاده میکنند. اگر نمیتواند گوشت را کنار بگذارید این رژیم بهترین گزینه ی شما است.

 

 

چه خوراکی باید جایگزین گوشت شوند؟

گوشت و محصولات دامی به عنوان منبع پروتئین در رژیم انسان حضور دارد. و با حذف این منبع از رژیم غذایی انسان به شدت نیاز به جایگزین پروتئین دارد.

در زیر تعدادی از معروف ترین منابع پروتئین گیاهی را برای شما معرفی میکنیم

10 جایگزین گوشت برای گیاهخواران - انواع رژیم گیاهخواری

10 جایگزین گوشت برای گیاهخواران

توفو

توفو یک رژیم کلاسیک برای جایگزینی گوشت در کشور های آسیایی است. با وجود کالری کم منبع خوبی برای پروتئین است. توفو از خیساندن و مش کردن دانه های سویا در آب تهیه میشود. که سپس آب این محصول جدا شده و ماده ی فیبر مانند آن گرما داده می شود تا مانند پنیر فرم جامد به خود بگیرد.

سویا

سویا حتا از دیرباز به عنوان جایگزینی برای گوشت استفاده میشده و می شود.  قیمت کم ، طرز تهیه آسان پروتئین زیاد طعم و فرم مشابه با گوشت این فراورده را در بین گیاهخواران بسیار محبوب کرده است.

10 جایگزین گوشت برای گیاهخواران - انواع رژیم گیاهخواری

تمپه

این خوراکی اندونزیایی است. که با حرارت دادن و واکنش های باکتریایی دانه های سویا درست می شود. این خوراکی سرشار از فیبر است و منبع 20 درصدی پروتئین است.

پروتئین گندم

گندم پر کاشت ترین محصول کشاورزی دنیای مدرن است. و به طور شگفت انگیزی حاوی پروتئین است. اکنون به مدت هزاره ها است که آسیایی ها از این منبع استفاده ی کامل می برند.پروتئین گندم از گلوتون گندم تهیه می شود.

پروتئین لوپین

این محصول جایگزین اصلی گوشت در آینده قلمداد شده است . که به وفور در اروپا استفاده میشود.

10 جایگزین گوشت برای گیاهخواران - انواع رژیم گیاهخواری

اسپلت سبز

اسپلت نوعی از غلات خانواده ی گندم است. اسپلت سبز نوعی از اسپلت نیمه رسیده است. که قبل از کامل رسیدن برداشت می شود. و زمانی که برداشت می شود خشک و بسته بندی میشود. آرد اسپلت سبز بسیار ساده هضم میشود.اسپلت سبز سرشار از ویتمامین ب ، منیزیم و فسفر است  که به صورت کوفته ی سبزی ، کتلت گیاهی و …. مصرف میشود.

جوی دو سر

جو سرشار از آهن و زینک است. جو همچنین حاوی ترکیبات پیچیده ای از کربوهیدرات است که انرژی زیادی تولید میکنند و ساعت ها گرسنگی را برطرف میکنند و باعث کاهش وزن میشوند.جو بسیار قیمت خوبی دارد و با وجود پروتئین زیاد تقریبا تمام منابع مغذی گوشت را دارد.

10 جایگزین گوشت برای گیاهخواران - انواع رژیم گیاهخواری

لوبیا سیاه

همبرگر های گیاهی از این لوبیا تهیه میشود. که بسیار خوشمزه و مقوی اند. شاید این تنها گزینه ی مناسب برای جایگزینی فست فود ها باشد. چرا که همبرگر های گیاهی غذای نیمه آماده ای است که در کمترین زمان ممکن تهیه میشود.

لوبیای سیاه سرشار از پروتئین و فیبر است . هرچه تیره تر مقوی تر. همچنین این لوبیا حاوی آنتی اکسیدان های طبیعی است.

نخود

نخود از خیلی از خانواده گوشت ها پروتئین بیشتری دارد  ! پس از بهترین گزنه های جایگزینی گوشت است. همچنین نخود سرشار از آهن است. و حتی کلسیم به اندازه ی شیر دارد که میتواند جایگزین شیر نیز بشود.

صددرصد خیلی از ما طعم فلافل را دوست داریم. فلافل نیز از نخود تهیه میشود.

پروتئین نخود

امروزه بسیاری از وشت های گیاهی را از پروتئین نخود میسازند ، بافت فیبری این محصولات بافتی شبیه گوشت به وجود می آورد و پروتئین زیاد و کربوهیدرات و چربی کم این مواد را بهترین جایگزین برای گوشت کرده است.

www.irabrod.ir

 

0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خدمات ایرابرود

تعرفه تبلیغات اینترنتی ثبت آگهی ارزان رپورتاژ ارتباط با ما

RABROD

Copyright © · All Rights Reserved designed & developed by · irabrod.ir